Amy Winehouse, în topul britanic al vânzărilor săptămânale



Primul album postum al cântăreței Amy Winehouse s-a vândut în circa 70.000 de copii în primele 24 de ore de la lansare și este pe cale de a ajunge pe prima poziție în topul vânzărilor săptămânale de discuri din Marea Britanie, a anunțat societatea care alcătuiește acest clasament.
Albumul „Lioness: Hidden Treasures” conține 12 piese. Unele dintre ele au fost înregistrate încă din 2002, dar niciuna dintre ele nu a apărut pe cele două albume de studio lansate de Amy Winehouse în timpul vieții.
„Albumul a fost lansat ieri și se află deja în fruntea topului vânzărilor din Marea Britanie”, a declarat pentru AFP un purtător de cuvânt al casei de discuri a cântăreței, Island Records.
„Albumul este pe cale să ajungă pe primul loc în topul vânzărilor din această săptămână”, au anunțat reprezentanții Official Charts Company, care au precizat faptul că acest material discografic s-a vândut în aproximativ 70.000 de unități.
O parte din încasări vor fi donate Fundației „Amy Winehouse”, înființată de familia artistei britanice cu scopul de a-i ajuta pe tinerii dependenți de alcool și droguri să învingă această dependență.
Amy Winehouse a murit pe 23 iulie, la vârsta de 27 de ani, după ce s-a confruntat mulți ani cu dependența de alcool și de droguri. Moartea ei a fost una „accidentală” – potrivit rezultatelor anchetei făcute de poliție -, cauzată de abuzul de alcool.
După moartea ei, „Back to Black”, al doilea și ultimul ei album, reeditat, a doborât recordul de vânzări de discuri din Marea Britanie din secolul al XXI-lea. Acel record a fost la rândul lui doborât în această săptămână de albumul „21” al cântăreței Adele.