Volei

Amical de lux pentru suceveni, cu prim divizionara VCM LPS Piatra Neamț



Voleibaliștii suceveni sunt pregătiți pentru meciul din etapa a doua a play-off-ului
Voleibaliștii suceveni sunt pregătiți pentru meciul din etapa a doua a play-off-ului

Aflată într-o perioadă de pauză, între etapa I și II din play-off-ul Diviziei A2, formația locală de volei, CSMU LPS Suceava a disputat ieri un meci de pregătire pe teren propriu, în compania vecinilor din prima ligă, formația VCM LPS Piatra Neamț. Aceasta a fost cea de-a treia întâlnire dintre cele două echipe în această perioadă de pauză, precedentele având loc la Piatra Neamț. După un meci foarte spectaculos, oaspeții au reușit să se impună cu scorul de 3 – 2, asta după ce elevii antrenorului Victor Pancu au condus la seturi cu 2 – 1. Nemțenii au început mai bine această partidă și și-au adjudecat primul set cu scorul de 25 – 16. Chiar dacă aveau în față un adversar puternic, din prima ligă, sucevenii au evoluat mult mai bine în următoarele două seturi, pe care le-au câștigat cu același scor, 25 – 18. Setul patru a fost cel mai echilibrat, unul în care sucevenii puteau închide partida, dar experiența oaspeților și-a spus cuvântul pe final, aceștia egalând situația la seturi, după ce s-au impus cu 30 – 28. În setul decisiv, nemțenii au câștigat cu 15 – 10, încheind un meci în care CSMU LPS Suceava a demonstrat că este pregătită pentru a ajunge la turneul de baraj pentru promovare.
„A fost un test util, atât pentru noi cât și pentru echipa nemțeană, cu care avem o relației specială de prietenie și colaborare. Puteam să câștigăm acest meci, dar nu rezultatul ne-a interesat, ci jocul pe ansamblu, ca să ne facem o idee despre ce mai avem de lucrat. Băieții s-au mobilizat foarte bine în teren și au jucat la fel ca într-un meci oficial, și de aceea pot spune că suntem pregătiți pentru confruntarea cu CSU CSȘ Galați”, a declarat antrenorul Victor Pancu.
Sâmbătă, voleibaliștii suceveni vor juca pe teren propriu, primul meci din etapa a doua a play-off-ului Diviziei A2, în compania galățenilor de la CSU CSȘ. Următorul meci se va disputa la Galați, pe 6 martie, iar în caz de egalitate se va mai juca o partidă la Suceava, câștigătoarea având asigurat un loc în turneul de baraj pentru promovare în prima ligă.



Recomandări