O amplă acțiune de control desfășurată de Autoritatea Rutieră Română, agenția Suceava, la școlile de șoferi din județ a dus la depistarea de nereguli în trei cazuri, administratorii a două unități fiind amendați, iar un altul pierzând dreptul de a mai organiza cursuri pentru alte categorii decât B.
Acțiunea de control a inspectorilor ARR, desfășurată de la începutul lunii, a presupus verificarea activității a 15 școli din județ, fiind controlate cu precădere activitățile de la sediul acestor unități, mai ales pe linia legalității din documente.
În urma verificărilor, școala de șoferi Service Prompt din municipiul Suceava a primit o sancțiune contravențională în valoare de 4.000 de lei, pentru nerespectarea obligațiilor privind arhivarea documentelor, o amendă în același cuantum încasând și Grupul Școlar Vasile Deac Vatra Dornei, aici fiind descoperite nereguli în ceea ce privește evidențele din fișele de registru unic, care nu corespundeau cu evidențele din celelalte documente. În aceste condiții, unitatea nu a putut prezenta o evidență clară a cursanților și mai ales a modului în care au fost pregătiți aceștia.
O a treia școală, Lux Tropic Rădăuți, a rămas doar cu avizul de școlarizare a cursanților pentru categoria B, inspectorii ARR stabilind că mașinile nu sunt corespunzătoare, iar personalul nu este instruit pentru alte categorii de școlarizare.
Florin Homiuc, șeful ARR Suceava, a arătat ca inspectorii vor continua controalele la școlile de șoferi din județ, existând informații că unele dintre acestea nu respectă programele de școlarizare și numărul de ore de curs.





