Femeile care vând lactate pe aleile din preajma piețelor sau cei care își desfac marfa – carne, legume sau fructe pe trotuar, în apropiere de piețe, riscă amenzi de până la 500 de lei, conform unei noi decizii a Consiliului Local Suceava, adoptată ieri.
Pornind de la premisa că vânzarea produselor agro-alimentare în zonele din apropierea parcărilor, pe spații care nu sunt amenajate special pentru astfel de activități, prezintă un risc ridicat pentru sănătatea populației, aleșii locali au luat decizia de a aplica sancțiuni aspre, pentru a-i descuraja de asemenea practici.
Mai exact, în HCL nr.89/2011 privind normele de bună conviețuire, ordine și liniște publică a fost adăugat un amendament care interzice “vânzarea produselor agroalimentare de către producătorii agricoli individuali în afara sectoarelor special amenajate în acest scop în incinta piețelor agroalimentare”.
În baza acestui amendament, Poliția Locală Suceava poate aplica amenzi cuprinse între 50 și 500 de lei celor care încalcă prevederile hotărârii de Consiliu Local, care are putere de lege.