Poliția Animalelor

Amenzi de 12.000 de lei pentru un sucevean care a aruncat patru pisici din mașină



Poliția Animalelor
Poliția Animalelor

Polițiștii de la Biroul pentru Protecția Animalelor Suceava s-au autosesizat din oficiu și apoi au luat măsuri ca urmare a apariției în mediul on-line a unei înregistrări video în care se vedea clar cum un bărbat scoate din mașină patru pisici, pe care le aruncă în exterior și apoi pleacă.
Imaginile erau de la Berchișești, din data de 2 iulie.
Din cercetări a rezultat că la o o oră de la abandonul pisicilor, individul a fost contactat telefonic de către un consătean care l-a anunțat că a apărut în mediul on-line o înregistrare în care se observă cum acesta abandonează pisicile, undeva în spatele stației CFR Berchișești.
Bărbatul a revenit în locul respectiv și a recuperat pisicile pe care le aruncase, la propriu, din mașina sa.
Chiar dacă a readus acasă pisicile, bărbatul nu a scăpat ușor.
Poliția Animalelor a luat măsuri drastice de sancționare, amendă în cuantum de 12.000 lei pentru mai multe contravenții prevăzute de lege, respectiv „abandonarea și/sau alungarea unui animal a cărui existență depinde de îngrijirea omului”, precum și obligația deținătorilor de animale de a le asigura acestora asistență medicală și de a le înregistra.



Recomandări

„Miresele” de la „nunțile de câini” din zonele Burdujeni, Zamca și Mărășești au fost preluate în adăpostul public al Primăriei Suceava

Serviciul de ecarisaj al Primăriei Suceava a acționat, în ultimele zile, pentru strângerea câinilor comunitari
Serviciul de ecarisaj al Primăriei Suceava a acționat, în ultimele zile, pentru strângerea câinilor comunitari