Ion Jinga, ambasadorul României în M.Britanie, Sorin Ducaru, ambasadorul la NATO, Stelian Stoian, ambasadorul pe lângă Consiliul Europei, precum și celula de criză pentru situațiile de urgență consulară au fost premiate marți cu diplome pentru activitatea din 2012, de către ministrul Titus Corlățean
„Am dorit într-un context aniversar, aniversăm anul acesta 150 de ani de diplomație modernă românească, de la înființarea primului Departament al trebilor străine, să onorăm o serie de ambasadori, de diplomați, dar și o structură specială din MAE pentru activitatea deosebită pe care o realizează”, a declarat Corlățean.
El a arătat că diploma acordată celulei de criză din MAE, primită de secretarul general al ministerului, Robert Cazanciuc, cel care coordonează activitatea acestui organism MAE, a avut în 2012 un rol „extrem de important” având în vedere situațiile de criză din Siria, Fâșia Gaza, precum și cea cu accidentul de circulație din sudul Franței, lângă Marsilia.
Întrebat cum își dorește să funcționeze MAE în 2013, în caz că va rămâne șef al diplomației, Corlățean a spus că vrea ca ministerul să rămână „o instituție de elită” și să susțină în exterior interesele românilor „printr-o diplomație activă și profesionistă”.
„Îmi doresc ca Ministerul Afacerilor Externe, o instituție care trebuie să rămână de elită în administrația românească, să performeze mai profesionist, să existe o dinamică mult mai substanțială, pentru că interesele românilor trebuie susținute într-o perioadă de criză economică mondială, de reașezări ale centrelor de putere, trebuie susținută printr-o diplomație activă și profesionistă. Cred eu, și ați văzut și astăzi o echipă de ambasadori profesioniști în MAE, care își vor face datoria:, a afirmat Corlățean.
MAE a organizat în acest an mai multe evenimente dedicate aniversării a 150 de ani de la înființarea, în 27 iulie 1862, a „Ministerului Afacerilor Străine” al României moderne.