Veterinarii suceveni au intrat sâmbătă în alertă după ce un redactor de știri de la Televiziunea Română a solicitat deplasarea acestora la Dorna Arini, pe motiv că aici ar fi decedat câteva păsări din cauza gripei aviare.
Televiziunea Română a fost informată de către un anonim că în localitatea Dorna Arini, județul Suceava, există o rață sălbatică moartă pe râul Bistrița, care ar fi avut gripă aviară, și că în această localitate sunt păsări moarte și în gospodăriile cetățenilor.
Directorul executiv al Direcției Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor, doctor Petrea Dulgheru, a declarat că s-a deplasat personal în zona respectivă, la solicitarea Nicoletei Cherecheșiu, redactor de știri la Televiziunea Română.
Veterinarii și organele de poliție au făcut verificări și au constatat că într-o gospodărie au murit 4 păsări.
S-a deplasat de urgență la Dorna autolaboratorul DSVSA Suceava, fiind recoltate probe de laborator. Sâmbătă noapte, în urma examenului de laborator la testul imunocromatografie rapidă rezultatele au fost negative.
Veterinarii au stabilit că rața de pe Bistrițanu nu avea în nici un caz gripă aviară, ci un picior fracturat cu cangrenă și hemoragie internă, fapt pentru care a decedat, iar găinile din gospodăriile cetățenilor au murit de micoplasmoză respiratorie cronică.
Directorul DVAS Suceava atrage atenția tuturor proprietarilor de păsări, să respecte măsurile impuse privind prevenirea și combaterea gripei aviare.
Acesta a precizat că toți comercianții de păsări din alte județe nu au voie să vândă păsări pe raza județului Suceava decât cu aprobarea DSVSA Suceava pentru locurile stabilite. Petrea Dulgheru avertizează că în caz de nerespectare a legii, acești comercianți vor fi sancționați, iar păsările confiscate.





