Noua strategie națională în domeniul ajutorului de stat va urmări reducerea alocațiilor bugetare și orientarea „mai bună” a sumelor, concomitent cu diminuarea intensității intervenției statului în economie, a declarat, miercuri, ministrul de stat Gheorghe Pogea.
El a adăugat că aderarea României la Uniunea Europeană va fi urmată de reducerea ponderii ajutorului de stat în PIB de la 3,8%, cât este în prezent, la mai puțin de 1%.
„Aceasta va presupune o mai bună orientare a ajutoarelor de stat disponibile pentru a satisface cu prioritate necesitățile de dezvoltare economică a României în conformitate cu strategiile globale și sectoriale adoptate de autoritățile române”, a afirmat Pogea.
Ministrul de stat a precizat că până acum nu s-a discutat despre eficiența ajutoarelor de stat acordate societăților. „Documentul prevede și monitorizarea și măsurarea efectelor ajutoarelor de stat care vor fi acordate în viitor”, a adăugat Pogea.
El a mai spus că, în următoarele șapte zile, proiectul de strategie va fi tradus și înaintat pentru observații și avizare Comisiei Europene. Ulterior, documentul va fi făcut prezentat pe pagina web a Guvernului, pentru dezbatere publică.
„Strategia în domeniul ajutoarelor de stat este o componentă a politicii concurențiale. Dorim ca acest document să fie transparent pentru ca mediul de afaceri autohton să știe ce se așteaptă de la această strategie și încotro vor fi îndreptate sumele destinate ajutoarelor de stat”, a explicat Pogea.
După completare, documentul va fi aprobat în Guvern, în cursul lunii aprilie.
Strategia va defini cadrul general în care statul poate interveni prin acordarea de ajutoare de stat și va asigura reducerea decalajelor de dezvoltare între regiunile țării.