Polițiștii l-au identificat pe autorul agresiunii asupra tânărului din Suceava lovit violent cu un scaun în cap în timp ce se afla în restaurantul Old Times, individul în cauză alegându-se cu dosar penal pentru infracțiunea de loviri și alte violențe, dar și pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Suspectul poliției este Dumitru Sorinel Solomon, zis „Bodo”, din Suceava, până să-l pună sub acuzare oficial anchetatorii adunând declarații de la numeroși martori ai agresiunii.
Polițiștii au încercat să obțină o ordonanță de reținere pe numele agresorului, pentru 24 de ore, însă procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Suceava a decis ca „Bodo” să fie cercetat în stare de libertate.
Și victima s-a ales cu dosar penal
Sâmbătă seară, Adi Mihai Lupoae se afla în local la o masă, împreună cu trei prieteni, sărbătorind ziua de naștere a unuia dintre ei.
Conform variantei victimei, scandalul a pornit de la personalul localului, care la un moment dat nu a vrut să-l mai servească pe unul dintre amicii săi. Acesta era în stare de ebrietate și se pare că a deranjat asistența.
Doi indivizi au intervenit pentru a-i scoate afară din local pe cei patru, moment în care Adi Mihai Lupoae a fost lovit cu un scaun în cap și apoi târât pe jos prin local. El a ajuns la Spitalul Județean Suceava plin de sânge, rana de la cap necesitând mai multe copci.
De cealaltă parte, reprezentanții localului au declarat că cei patru tineri ar fi intrat în restaurant în stare avansată de ebrietate și ar fi avut un comportament scandalos. De altfel, în urma audierii martorilor, anchetatorii au decis să-i întocmească dosar penal și lui Adi Mihai Lupoae, pentru ultraj contra bunelor moravuri.
Un alt aspect aflat în cercetarea poliției este legat de cine i-a chemat pe agresori la fața locului, din primele cercetări rezultând că aceștia au venit în zonă după ce au fost sunați de personalul localului.