Agent de pază la o agenție de pariuri din Suceava, agresat de un client



Un agent de pază la o agenție de pariuri sportive din municipiul Suceava a fost agresat de un client băut și recalcitrant căruia i-a refuzat accesul în agenție la sfârșitul programului.
Sâmbătă, la ora 23.50, Vasile L., de 33 de ani, din municipiul Suceava, a anunțat poliția că în timp ce desfășura serviciul de pază în incinta unei agenții de pariuri sportive a fost agresat de Marian F., tot din Suceava.
În urma cercetărilor efectuate de polițiști s-a stabilit că la ora 23.45 Vasile L. a vrut să închidă ușile societății, iar din exterior a venit Marian F., de 23 de ani. Din cauza faptului că era ora închiderii, agentul de pază a refuzat să-i permită accesul în agenția de pariuri, mai ales că tânărul de 23 de ani era în stare avansată de ebrietate și recalcitrant. Acesta din urmă a încercat să forțeze accesul în incintă, iar agentul de pază a solicitat sprijinul echipei de intervenție și a poliției, apelând la 112.
Până la sosirea echipei de intervenție a firmei de pază și a patrulei de poliție, tânărul de 23 de ani a reușit să pătrundă în interior, unde l-a lovit cu pumnii în zona feței pe agentul de pază. Acesta din urmă a încercat să-l imobilizeze și să-l scoată în afara agenției de pariuri, ocazie cu care agresorul i-a rupt tricoul cu care era îmbrăcat. Vasile L. a depus plângere penală împotriva lui Marian F.
Poliția precizează într-un comunicat de presă că „cele două persoane au fost examinate, ocazie cu care nu au fost evidențiate urme vizibile de violență pe suprafața corpului, nici unul dintre cei doi nesolicitând îngrijiri medicale”.
„Întrucât aspectele sesizate întrunesc elementele constitutive ale infracțiunilor de ultraj și purtare abuzivă, actele premergătoare întocmite vor fi înaintate Parchetului de pe lângă Judecătoria Suceava”, se mai menționează în comunicatul poliției.