În cadrul programului de pregătire din intersezon, gruparea CSU Suceava a susținut joi și vineri două meciuri amicale în compania formației CSA Steaua București. Ambele partide au avut loc în fieful „roș-albaștrilor”, care este Sala Sporturilor din Chiajna. În primul joc, steliștii s-au impus cu scorul de 38-30, însă meciul al doilea a fost mult mai echilibrat și s-a încheiat nedecis, 36-36.
„Ținând cont că acestea au fost pentru noi ultimele jocuri amicale din intersezon, consider că au fost foarte utile, fiindcă ne-au ajutat să ne dăm seama de potențialul la care ne aflăm și ce reglaje mai avem de făcut în cele 10 zile care au mai rămas până la startul Ligii Naționale. Până acum am pus mare accent pe pregătirea fizică, iar de acum ne vom axa în principal pe partea tehnico-tactică. Sper ca la momentul primei etape să ajungem cât mai aproape de nivelul nostru maxim”, a declarat antrenorul principal Adrian Chiruț.
Ediția 2018-2019 a Ligii Naționale va începe pe data de 5 septembrie, în prima etapă fiind programate câteva meciuri de foc, precum Dunărea Călărași – Steaua București, HC Dobrogea Sud Constanța – Dinamo București și Poli Timișoara – Potaissa Turda. CSU Suceava va avea parte de un debut abrupt de campionat, urmând să întâlnească CSM București, Potaissa Turda și Dinamo București în primele trei etape.
Handbal masculin
Adrian Chiruț a tras concluziile care se impun după jocurile test cu Steaua
