Asociația Distribuitorilor și Retailerilor Farmaceutici consideră că reducerea termenelor de plată în domeniul Sănătății ar trebui să se facă gradual pentru toate datoriile din sistem, și nu imediat, doar pentru facturile emise după 16 martie, când intră în vigoare Directiva plăților întârziate.
Asociația Distribuitorilor și Retailerilor Farmaceutici din România (ADRFR) arată, într-un comunicat de presă remis marți agenției MEDIAFAX, că salută intenția Guvernului de a reduce termenele de plată din Sănătate, însă consideră că soluția asumării unui termen de plată de 60 de zile pentru noile plăți, lăsând datoriile actuale, în valoare de peste un miliard de euro, să fie onorate la termene de peste 300 de zile nu reprezintă o alternativă de dorit pentru distribuitorii și retailerii de medicamente.
Potrivit sursei citate, resursele financiare identificate la nivel guvernamental pentru reducerea termenelor de plată ar trebui să fie utilizate pentru reducerea termenelor de plată aferente întregii datorii existente, la un nivel de onorare care să se situeze inițial la 210 zile (termen contractual asumat în prezent) și, ulterior, gradual, la un nivel mai scăzut.
„Noi solicităm respectarea, într-o primă etapă, a termenului actual de decontare, ceea ce ar reprezenta o reducere cu peste 90 de zile față de actualul termen de decontare, aplicabil pentru tot soldul înregistrat în acest moment, și nu diferențiat în funcție de momentul emiterii – înainte sau după luna martie 2013. Practic, simpla angajare pe direcția reducerii reale a termenelor de plată reprezintă, din punctul nostru de vedere, un angajament concret, mult mai relevant decât angajamentul implementării unei Directive aproape imposibil de respectat în prezent pentru România”, a spus președintele ADRFR, Robert Popescu, citat în comunicat.
Distribuitorii și farmaciștii consideră că o abordare prudentă și pragmatică este preferabilă unui efort de neînțeles pentru achitarea unor facturi încă neemise, pe fondul existenței unor arierate semnificative în sistem, în condițiile în care respectarea Directivei 2011/7/UE la nivelul întregii economii românești este cel puțin improbabilă, dacă nu imposibilă.
„Implementarea graduală a noilor termene de plată pentru toate sumele restante, nu doar pentru cele înregistrate după 16 martie a.c., este soluția viabilă și potrivită atât pentru respectarea angajamentelor guvernamentale luate în fața organismelor internaționale, cât și pentru evitarea tensionării unui sistem farmaceutic care, în ciuda problemelor cu care se confruntă, funcționează și nu înregistrează blocaje în livrările cu medicamente. Susținem reducerea graduală a termenelor de plată, cu menționarea acestora în contractul-cadru care urmează să fie semnat pentru perioada 2013 – 2014, urmat de reduceri ulterioare confirmării faptului că aceste termene pot fi respectate”, a mai spus Robert Popescu.
Reprezentanții ADRFR au precizat că sunt dispuși să discute cu toți factorii implicați din industrie și din zona autorităților publice pentru implementarea unui mecanism realist și pragmatic de reducere a termenelor de plată într-un interval de timp scurt și mediu.
Datoria la medicamentele compensate este de 1,3 miliarde de euro, reprezentând una dintre cele mai grave probleme ale industriei farmaceutice, din cauza recuperării la 300 de zile a banilor, dar după 16 martie, când intră în vigoare Directiva plăților întârziate, termenul va fi redus la 60 de zile, potrivit Asociației Române a Producătorilor Internaționali de Medicamente (ARPIM).
Termenele de plată la facturile pentru medicamentele în regim compensat din România sunt unice în Europa. Până în prezent, toate țările membre ale Uniunii Europene aveau obligația să plătească facturile la medicamente în termen de 30 zile. România avea obligația să plătească facturile furnizorilor de medicamente la 180 zile, un decalaj de plată de șase ori mai mare față de restul Europei, au precizat reprezentanții ARPIM.
„Nu mai este un secret pentru nimeni faptul că datoria strânsă până în 16 martie reprezintă una dintre cele mai dificile situații pentru industria farmaceutică din România. Deși termenul oficial era de 180 zile, în fapt, plățile se fac la peste 300 zile. Suma la care s-a ajuns în prezent nu este deloc de neglijat – 1,3 miliarde de euro. Industria farmaceutică de medicamente inovative a fost mereu alături de autorități în ultimii ani și a înțeles situația economică dificilă cu care acestea s-au confruntat. Ne bucurăm că în prezent Guvernul a decis să pună pe lista priorităților plata acestor datorii, întrucât a înțeles că stabilitatea economică în acest sector este în interesul pacienților, iar respectarea directivei europene este în interesul României”, a declarat directorul executiv al ARPIM, Dan Zaharescu.
Potrivit lui Sorin Popescu, coordonator Grup Comunicare ARPIM, alocarea de bani de la buget pentru aceste datorii nu este un privilegiu pentru industria farmaceutică, ci doar o respectare a obligațiilor României ca membru UE.
„Dorim să subliniem că pentru aceste datorii Guvernul a alocat deja de la buget o parte din banii necesari și că plata lor nu reprezintă un privilegiu pentru industria farmaceutică, ci doar o respectare a obligațiilor României ca stat membru al Uniunii Europene. Asociația Română a Producătorilor Internaționali de Medicamente este deschisă pentru stabilirea unui calendar de eșalonare a datoriilor, așa încât plata acestora să se facă gradual și să nu producă dezechilibre în sistem. Avem în continuare un dialog deschis cu Ministerul Sănătății și ne exprimăm convingerea că vom găsi împreună o soluție în acest sens”, a spus Popescu.
În același context, ARPIM consideră că intrarea în vigoare, din 16 martie, a Directivei plăților întârziate este un semnal foarte bun, pentru că reprezintă începutul unui proces de armonizare și de intrare în normal pentru România și pentru mediul de afaceri românesc.