Consiliul Județean Suceava pregătește o strategie în vederea dezvoltării creșterii bovinelor din rasa de carne. Șeful administrației județene, Gheorghe Flutur, a arătat că această strategie poate fi pusă în aplicare prin Planul Național de Dezvoltare Rurală, și vizează îmbunătățirea calității pășunilor, îmbunătățirea raselor de taurine, creșterea nivelului de apreciere din partea populației față de carnea de vacă, și crearea unui sistem integrat, format din fermieri, abatoare, magazine de desfacere și restaurante, pentru valorificarea acestor produse.
Flutur a precizat că această strategie se va realiza concomitent cu proiectul „Carnis” pe care Consiliul Județean Suceava îl realizează împreună cu Regiunea Abruzzo din Italia.
„Italienii doresc să vină atât cu garanții bancare, cu materialul seminal pentru îmbunătățirea genetică a raselor. Iar în același timp, cei din Regiunea Abruzzo și-au manifestat intenția de a prelua și producția de carne de aici din județ”, a subliniat Flutur.
El a precizat că intenția Consiliului Județean Suceava este de a promova o marcă recunoscută a cărnii din Bucovina. Gheorghe Flutur a arătat că în momentul de față un producător din Bucovina a deschis un magazin cu produse din carne în București, care se bucură de succes.
„Interesul nostru este să încurajăm acest produs, pentru că Suceava se pretează la creșterea acestor animale”, a încheiat Flutur.





