Președintele Traian Băsescu a decorat, ieri, mai multe personalități culturale și religioase cu contribuții în ceea ce privește relațiile româno-germane, între acestea numărându-se actrița Alexandra Maria Lara.
Președintele Traian Băsescu a semnat, marți, patru decrete de decorare, informează Administrația Prezidențială.
Astfel, „în semn de apreciere pentru excelența de care au dat dovadă în întreaga lor carieră, pentru dăruirea cu care s-au implicat în afirmarea și promovarea valorilor românești în mediile culturale germane, precum și pentru contribuția avută la strângerea legăturilor dintre cetățenii germani originari din România”, președintele Traian Băsescu a acordat Ordinul «Meritul Cultural» – în grad de Comandor, Categoria F – «Promovarea Culturii» scriitorului și jurnalistului Richard Wagner și lui Ernest Wichner, scriitor și editor, director al Casei Literaturii din Berlin, precum și Ordinul «Meritul Cultural» – în grad de Cavaler, Categoria D – «Arta spectacolului» actriței Alexandra Maria Lara (Riley), se arată în comunicat.
De asemenea, „în semn de înaltă apreciere pentru contribuția deosebită avută la consolidarea spiritualității și culturii românești din Europa Centrală și de Nord, pentru dăruirea cu care s-au implicat în păstrarea identității comunităților românești din afara granițelor țării”, președintele Băsescu a conferit Ordinul Național „Steaua României” – în grad de Cavaler Înaltpreasfinției Sale dr. Serafim Joantă, Arhiepiscop de Berlin și Mitropolit pentru Germania, Europa Centrală și de Nord – Mitropolia Ortodoxă Română a Germaniei de la Nürnberg și Ordinul Național „Serviciul Credincios” – în grad de Cavaler Părintelui Ieromonah Clement (Florin) Lodroman, Biserica Ortodoxă Română „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavril” din Berlin.
Totodată, „în semn de apreciere pentru susținerea activă a dezvoltării relațiilor politice, economice și culturale româno-germane, pentru sprijinul constant acordat cercetării și educației românești, precum și pentru implicarea în derularea mai multor proiecte sociale și de conservare a patrimoniului cultural național”, președintele Traian Băsescu a acordat Ordinul „Meritul Cultural” – în grad de Comandor, Categoria F – „Promovarea Culturii”, dr. Rainer Seele, consul onorific al României la Kassel.
Președintele Băsescu a conferit, de asemenea, Ordinul Național „Steaua României” – în grad de Comandor Emiliei Müller, ministru de stat al Bavariei pentru Afaceri Federale și Europene, copreședinte al Comisiei Mixte Guvernamentale România – Bavaria, „în semn de înaltă apreciere pentru promovarea activă a relațiilor politico-economice dintre România și landul Bavaria, pentru intensificarea cooperării bilaterale în privința combaterii criminalității organizate și a cercetării din domeniul mediului”.
Alexandra Maria Lara a părăsit România pe când avea cinci ani, emigrând cu familia în Germania. Rolul secretarei lui Hitler în „Căderea/ Der Untergang” (film nominalizat la premiile Oscar) i-a adus celebritatea internațională. În ultimii ani, Lara s-a întors în România, pentru a filma pentru „Offset”, o coproducție cu un scenariu de Cristi Puiu și Răzvan Rădulescu, și pentru „Tinerețe fără tinerețe/ Youth Without Youth”, în regia lui Francis Ford Coppola. De asemenea, ea a fost prezentă la TIFF în 2007, ca invitat special, în festival fiind proiectat și filmul britanic „Am o slujbă nașpa rău/ I Really Hate My Job”, în care Lara joacă alături de Oana Pellea. Alexandra Maria Lara a mai putut fi văzută în alte câteva pelicule notabile, precum „Control”, „Gruparea Baader Meinhof”, „Miracolul de la Sf. Ana” și „Cititorul”.