Actorii principali din „Amurg”, plătiți cu câte 25 milioane dolari pentru ultimele filme din serie



Cei trei actori principali din franciza „Amurg/ Twilight” – Kristen Stewart, Robert Pattinson și Taylor Lautner – vor primi fiecare 25 de milioane de dolari pentru a juca în ultimele două filme din această serie, informează femalefirst.co.uk.
Totodată, pe lângă această sumă exorbitantă, cei trei actori vor primi un anumit procent din încasările realizate de cele două filme, grație cărora veniturile lor ar putea ajunge la 41 de milioane de dolari.
Potrivit Nymag.com, compania Summit Entertainment le va plăti actorilor Kristen Stewart, Robert Pattinson și Taylor Lautner câte 25 de milioane de dolari, plus 7,5% din încasări, pentru a juca în „The Twilight Saga: Breaking Dawn”, ultimul film din serie, care va fi împărțit în două lungmetraje”. Primul dintre acestea va fi lansat pe marile ecrane pe 18 noiembrie 2011.
Cel de-al treilea film al francizei, „Saga Amurg: Eclipsa”, a fost lansat în urmă cu câteva zile și îi are în distribuție pe Robert Pattinson, în rolul vampirului Edward Cullen, Kristen Stewart, în rolul iubitei acestuia, Bella Swan, și pe Taylor Lautner, în rolul vârcolacului Jacob Black.
Recent, Melissa Rosenberg, scenarista lungmetrajului „Breaking Dawn”, a mărturisit într-un interviu că ultimele două filme din serie vor fi „mai sexy” decât precedentele trei.
Primele două lungmetraje din această franciză de succes – „Amurg”, de Catherine Hardwicke, și „Saga Amurg: Lună Nouă”, în regia lui Chris Weitz – au obținut împreună încasări de 1,08 miliarde de dolari. Franciza „Amurg/ Twilight” are la bază volumele scrise de Stephenie Meyer – „Amurg” și continuările „Lună Nouă”, „Eclipsa” și „Zori de Zi” -, vândute în peste 100 de milioane de copii pe plan mondial, potrivit editurii britanice Little, Brown Book Group.