În Suceava

Accidente cu urmăriri în trafic, chei smulse și victimă abandonată la spital



Două banale evenimente rutiere, unul soldat doar cu pagube materiale, iar celălalt cu rănirea ușoară a unei persoane, ambele petrecute joi în municipiul Suceava, s-au dovedit cazuri complicate pentru polițiști, într-o situație ajungându-se la urmăriri în trafic, chei smulse din contact și amenințări, iar în cealaltă victima accidentului fiind abandonată la spital, iar șoferul dat în urmărire.
În primul caz, joi, aproape de ora 12.00, poliția a fost sesizată de medicii de la Spitalul Județean Suceava despre faptul că Valeria A., în vârstă de 59 de ani, din comuna Udești, a ajuns la „Urgențe” după ce fusese lovită de o mașină. Femeia a povestit că, în timp ce se afla pe bulevardul George Enescu, s-a trezit prinsă între două mașini, parcate una în spatele celeilalte. Ulterior, din cercetări a rezultat că Maricel M., în vârstă de 45 de ani, din comuna Zamostea, șoferul uneia dintre mașini, a scăpat volanul de sub control la pornire și s-a izbit în mașina din față, prinzând-o și pe femeia care trecea pe acolo. După impact, a urcat-o în mașină, a dus-o la spital și a dispărut imediat, fără a anunța poliția. Pe baza datelor oferite de victimă, polițiștii au identificat mașina și au dat-o în urmărire, la scurt timp, în jurul orei 13.40, șoferul fiind prins în trafic, pe DN 29A, în comuna Zvorâștea. La ora la care a fost depistat, șoferul, care a recunoscut implicarea în accident, avea alcoolemie 0. Victima accidentului a fost diagnosticată cu o „contuzie șold bilateral”, ce necesită până în zece zile de îngrijiri medicale.
I-au luat cheia șoferului fugar, dar acesta a plecat cu cea de rezervă

Al doilea caz, petrecut în jurul orei 22.45, a ajuns să se complice foarte mult după o banală tamponare. O tânără din Suceava, Oana T., în vârstă de 20 de ani, a sunat la 112 anunțând că un șofer cu o mașină înmatriculată în Marea Britanie s-a izbit în autoturismului tatălui său, aflat în fața blocului, și a părăsit locul accidentului. Tânăra nu a mai așteptat o rezolvare a poliției și, împreună cu trei prieteni, s-a urcat într-o mașină și a plecat în urmărirea șoferului fugar. L-au ajuns în zona străzii Gheorghe Doja, unde tânăra, ajutată de cei trei, i-a smuls cheile din contact șoferului, încercând să-l țină pe loc. Acesta însă a scos o altă cheie de rezervă și a demarat în trombă pe lângă cei patru, Oana T. susținând că la plecare șoferul ar fi atins-o ușor în piciorul drept.
Poliția continuă cercetările, pentru a-l identifica pe șoferul care a plecat, totodată îndrumând-o pe tânăra de 20 de ani spre un medic legist, care să stabilească dacă prezintă leziuni corporale specifice unui accident rutier.