Mii de elevi, studenți, dar și pensionari vor putea beneficia de luni, 2 februarie, de abonamente cu preț redus la transportul în comun din municipiul Suceava, cu autobuzele și microbuzele TPL.
Odată cu aprobarea bugetului Primăriei Suceava pe 2015, în ședința de Consiliu Local de ieri a fost supus aprobării deliberativului sucevean și proiectul de acordare de facilități la transportul în comun.
„Foarte multă lume așteaptă această decizie. Noi am aprobat în proiectul de buget subvenții de 5,2 milioane de lei pentru transportul în comun, pentru a acorda facilități la mai multe categorii de călători”, a declarat primarul Sucevei, Ion Lungu.
La propunerea consilierului Dan Roibu, contractul de subvenționare a transportului în comun a fost modificat cu 1.000 de persoane, mai exact elevi, care au circulat în plus anul trecut, comparativ cu 2013.
Abonamente la 15 lei pentru elevi și la jumătate de preț pentru pensionari
Costul unui abonament special pentru elevi a fost stabilit de Consiliul Local la 30 de lei, în loc de 66 de lei, cât costă un abonament normal, valabil pe toate liniile, dar aceștia achită doar 15 lei, diferența fiind suportată de la bugetul local.
Pentru studenți au fost de asemeni aprobate abonamente la preț redus, în valoare de 30 de lei, iar 50% din ce plătesc pe ele pot recupera de la Ministerul Educației.
În cazul lor, acordarea abonamentelor la preț redus a fost aprobată numai pe durata anului universitar, nu și în perioada vacanței de vară (1 iulie – 30 septembrie).
Pensionarii suceveni, indiferent de venituri, vârstă sau tipul de pensie, beneficiază de o reducere de 50% la achiziționarea de abonamente TPL pentru transportul în comun din municipiul reședință de județ. Pentru obținerea acestor abonamente speciale, în valoare de 33 de lei, ei trebuie să se prezinte la ghișeele TPL cu buletinul și cel mai recent cupon de pensie.
Directorul TPL, Darie Romaniuc, a precizat că deja a dat comandă pentru tipărirea noilor abonamente cu preț redus, pentru toate categoriile de persoane care beneficiază de facilități la transportul în comun, iar de luni, acestea vor fi eliberate la toate casieriile TPL din oraș, inclusiv la sediu.