De la începutul anului 2009, elevii și studenții suceveni nu mai pot cumpăra abonamente la preț redus, așa cum se întâmpla în ceilalți ani. Dacă în 2008, aceștia aveau posibilitatea de a cumpăra abonamente lunare pentru o linie de transport cu doar 18 lei, de la orice ghișeu TPL, acum își pot procura abonamente doar la prețul întreg, de 45 de lei, intrat în vigoare de la 1 ianuarie. Practic, elevii și studenții trebuie să scoată mai mult din buzunare atunci când au nevoie să își achite transportul în comun pentru luna respectivă, dar jumătate din suma dată o vor putea recupera de la unitatea de învățământ din care fac parte.
“Legea spune clar că reducerea de 50% se acordă prin intermediul instituțiilor de învățământ, în baza abonamentelor lunare depuse de elevi și studenți. Aceștia vor cumpăra abonamentele de la noi, la preț întreg, iar după o lună de utilizare, le vor preda la școală sau la facultate, pentru a le fi decontată diferența de bani. Până acum, am suportat noi 40% din costul abonamentelor pentru elevi și studenți și i-am scutit astfel de birocrație, dar nu mai putem susține noi financiar aceste facilități”, a declarat administratorul TPL, Darie Romaniuc.
În ultimele luni ale anului trecut, peste 6000 de elevi și studenți circulau cu abonamente în valoare de 18 lei. Acum, după majorarea de preț a abonamentelor, de la 1 ianuarie 2009, vor plăti 45 de lei pe un abonament, dar vor putea primi înapoi 22,5 lei.
Până la aprobarea bugetului local pentru 2009, nu vor fi acordate nici abonamente gratuite pentru elevi și studenți, așa cum se întâmpla anii trecuți, când lunar se distribuiau 500 de abonamente gratuite.