Un bărbat în vârstă de 36 de ani a fost vătămat corporal grav, rămânând fără splină, după ce s-a implicat în aplanarea unui conflict izbucnit între doi tineri, care s-au luat la bătaie în fața unei discoteci.
Agresiunea s-a petrecut în noaptea de duminică spre luni, în jurul orei 2.00, în comuna Putna.
Din cercetările oamenilor legii de la Poliția municipiului Rădăuți rezultă că victima, Constantin Scripcariuc, a observat, în timp ce trecea prin fața discotecii din comună, cum un consătean de-al său, care îi este prieten, se încaieră cu un tânăr, și a intervenit pentru a-i despărți. Nervos că a intervenit în apărarea celui cu care avea polițe de împărțit, agresorul, Ionuț Ioancea, în vârstă de 23 de ani, a jurat răzbunare, părăsind locul în care se afla și îndreptându-se spre domiciliu.
În scurt timp, acesta s-a întors cu un topor și a început să-l lovească pe Scripcariuc, lăsându-l la pământ. Poliția subliniază că toate persoanele implicate în încăierare se aflau în stare de ebrietate, agresorul punându-și acțiunea pe seama aburilor alcoolului.
În cursul zilei de ieri, starea de sănătate a lui Constantin Scripcariuc (acesta a fost internat în spital din noaptea agresiunii) s-a agravat, bărbatul fiind supus unei intervenții chirurgicale în urma căruia i-a fost extirpată splina.
Tot ieri, în urma examinării medico-legale, s-a concluzionat că leziunile suferite i-au pus bărbatului viața în pericol.
Autorul este cercetat în stare de libertate, sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală gravă.





