În perioada 9-15 septembrie se va desfășura la Fălticeni a III-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”.
Luni, 9 septembrie, după festivitatea de deschidere, la Centrul Cultural „Grigore Vasiliu Birlic” se vor desfășura cursuri de teatru la care vor participa concurenții, elevii iubitori de teatru, profesori și studenți ai facultăților de teatru din cadrul Universității Naționale de Artă Teatrală și Cinematografică „Ion Luca Caragiale” din București, Universității “Hyperion” și Academiei de Muzică, Teatru și Arte Plastice Chișinău.
Programul festivalului
În fiecare zi este programată o seară de teatru în care vor fi prezentate spectacole în care vor evolua actori renumiți și Cinemateca de noapte, un proiect realizat în parteneriat cu România Film. În prima seară a festivalului va fi prezentat spectacolul “Fă-mi loc”, în care vor evolua Medeea Marinescu și Marius Manole.
Marți, 10 septembrie, sunt programate cursuri de teatru și Concursul de teatru studențesc. Seara, Teatrul “Ludic” din Iași va prezenta spectacolul “O noapte furtunoasă”.
Miercuri, 11 septembrie, se va desfășura concursul individual de recitare poezie sau monolog, iar pentru copii, trupa “Alfa Omega Art” din Piatra Neamț va prezenta un spectacol de teatru. Iubitorii de teatru se vor putea întâlni seara cu actorii trupei de teatru a Casei de Cultură Călărași, care vor prezenta piesa “Variațiuni enigmatice”.
Joi, 12 septembrie, după Concursul de interpretare a trupelor de teatru, actorii Teatrului Municipal “Traian Grozăvescu” din Lugoj vor prezenta piesa “Gaițele”. Vineri va continua Concursul de interpretare a trupelor de teatru, după-amiaza fiind programată o întâlnire de suflet cu maestrul Vladimir Găitan și cu criticul de film Irina Margareta Nistor. Seara, pe scena Centrului Cultural “Grigore Vasiliu Birlic” vor evolua Trupa de Teatru “Birlic” a Asociației “Fălticeni Cultural” și actorii Teatrului “George Bacovia” din Bacău.
Prima parte a zilei de sâmbătă va fi dedicată cărților și unei întâlniri cu Beatrice Rancea, managerul Operei Naționale din Iași.
Printre manifestări se numără “Cărțile Regelui”, stand de carte al Editurii “Curtea veche”, lansări de cărți ale editurii Polirom, invitat Dan Lungu, scriitor și directorul Muzeului Literaturii Române Iași.
Seara, după decernarea premiilor festivalului va avea loc un spectacol de operă prezentat de Opera Națională din Iași.
În prima parte a ultimei zile a festivalului, pentru toți participanții va avea loc o excursie cultural-religioasă la mănăstirile din Bucovina. Festivalul se va încheia cu spectacolul “Comedie de modă veche” oferit de Teatrul „Nottara” din București.
Invitați de onoare: Draga Olteanu Matei, Vladimir Găitan, Irina Margareta Nistor, Medeea Marinescu
Așa cum am aflat de la preotul Liviu Mihăilă, președintele Asociației “Fălticeni Cultural” și organizatorul evenimentului, printre invitații de onoare care vor veni la Fălticeni în perioada 9-15 septembrie se numără Prințul Nicolae al României, Draga Olteanu Matei, Eusebiu Ștefănescu, Vladimir Găitan, Beatrice Rancea, Catrinel Dumitrescu, Irina Margareta Nistor, Claudia Motea, Medeea Marinescu, Marius Manole, Radu Nechifor, Ion Sapdaru.
Până la primul gong din cadrul Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”, Asociația „Fălticeni Cultural” îi așteaptă pe fălticeneni în fiecare sâmbătă, începând cu ora 19.00, în fața ceasului din centrul municipiului, la Proiectul Ecologic „Iubesc Fălticeniul Curat. Te rog să faci și tu la fel!”.
În fiecare vineri, de la ora 16.00, din fața statuii lui Mihail Sadoveanu, se pleacă într-un pelerinaj la Complexul Duhovnicesc „Nicolaus” de la Hreațca, transportul fiind gratuit.
La Fălticeni
A III-a ediție a Festivalului Internațional de Teatru pentru Tineret „Grigore Vasiliu Birlic”
