Guvernul completează cazurile în care pot fi scoase produse din rezervele de stat, invocând criza



Guvernul a completat cazurile în care produsele pot fi scoase din rezervele de stat și a decis, invocând criza și potențiale consecințe grave asupra instituțiilor de ordine și siguranță, ca retragerile să poată fi efectuate și în situații economice excepționale, la propunerea acestor structuri. Printr-o ordonanță de urgență care modifică și completează Legea 82/1992 privind rezervele de stat, Executivul a decis că produsele pot fi scoase și pentru situații economice excepționale, la propunerea instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii publice și siguranței naționale, cu titlu gratuit, prin hotărâre a Guvernului.
Produsele din stocurile intangibile aflate în rezervele de stat vor putea fi scoase cu avizul Oficiului Central de Stat pentru Probleme Speciale.
Modificarea este argumentată de Guvern prin actuala criză economico-financiară și lipsa unui cadru juridic pentru reglementarea unor măsuri privind scoaterea unor produse din rezerva de stat cu titlu gratuit în situații economice excepționale, pentru instituțiile cu atribuții în domeniul ordinii publice și siguranței naționale.
Ținând seama de faptul că neadoptarea de urgență a unor măsuri de ordin legislativ ar putea avea consecințe grave asupra bunei funcționări a instituțiilor cu atribuții în domeniul ordinii publice și siguranței naționale, elemente care vizează interesul public, constituind o situație extraordinară a cărei reglementare nu poate fi amânată, este emisă ordonanța de urgență, se arată în document.