joi, 5 mai 2022 - Anul XXVII, nr. 103 (8020)

Steaua smulge un egal cu noroc, în ultima secundă, la Suceava

Joi, 5 Mai 2022 (20:41:23)de

Meci deosebit de spectaculos, joi după-amiază, în Sala „Dumitru Bernicu”, între CSU din Suceava, revelația acestui sezon din Liga Națională, și cea de-a doua clasată, Steaua București. Partida a fost una deosebit de spectaculoasă, dar și tensionată, ţinându-i cu sufletul la gură pe fanii echipei locale, care au luat cu asalt micuța sală de la Liceul cu Program Sportiv. Întâlnirea s-a încheiat la egalitate, 31-31, iar cei care au tot dreptul să fie nemulțumiți de rezultat sunt handbaliștii pregătiți de Petru Ghervan, Bogdan Șoldănescu și Iulian Andrei. Aceștia au condus în permanență ostilitățile din teren etalând un joc modern, combinativ, în mare viteză, care i-a luat cam pe nepregătite pe bucureșteni.

Cu georgianul Irakli Kbilashvili sclipitor, „universitarii” au intrat la cabine, la jumătatea disputei, cu un avantaj de trei goluri, 16-13. În repriza secundă au ieșit la rampă portarii Darius Makaria și Ștefan Grigoraș, care au închis poarta perioade bune, astfel încât s-a ajuns ca în minutul 42 sucevenii să se distanțeze la 24-18. A urmat un interval de timp de joc confuz, iar pe fondul eliminărilor din tabăra noastră „militarii” s-au apropiat la 24-23. Chiar dacă au fost forțați de cei doi arbitri să evolueze constant în inferioritate numerică, sucevenii au rezistat totuși cu bine. S-a ajuns la 31-30 cu 14 secunde înainte de final, pe atacul nostru. „Alb-albaștrii” au pierdut însă mingea ușor și le-au dat posibilitatea steliștilor să inițieze un ultim contraatac, care s-a soldat cu o lovitură de la 7 metri dictată în favoarea oaspeților în ultimul minut, contestată de gazde, care a fost transformată de internaționalul Ciprian Șandru.

„A fost un nou meci bun reușit de noi împotriva unei echipe de calibru, ceea ce confirmă faptul că ne aflăm pe drumul pe care ni-l dorim. Acești jucători muncesc enorm la antrenamente, iar rezultatele se văd pe teren. Am reușit să ne distanțăm la 6 goluri în repriza a doua, dar e greu să evoluezi atât de multe minute în inferioritate numerică împotriva unei echipe ca Steaua. Finalul a fost unul interzis cardiacilor, însă vă asigur că și pentru noi a fost greu să rezistăm, mai ales că am avut cinci absențe importante pentru această întâlnire. Au fost multe jocuri pierdute de noi pe final în acest sezon, însă de această dată ne-am ales măcar cu un punct. Îi felicit pe băieți pentru dăruire și vă asigur că vom trata la fel de serios cele două meciuri care au mai rămas, cu CSM Focșani și Dinamo”, a declarat antrenorul principal al celor de la CSU, Petru Ghervan.

Tehnicianul Stelei, Ovidiu Mihăilă, era foarte supărat după meci.

„Ne așteptam la un meci greu, pentru că Suceava a făcut meciuri reușite în acest an, a bătut în retur Turda și a făcut egal la Constanța. Tânăra echipă gazdă a făcut un joc foarte bun și a reușit să ne țină la respect. Sunt foarte nemulțumit de portari și de cum ne-am mișcat în apărare. Am primit 31 goluri, ceea ce este foarte mult pentru o echipă care se respectă. Nu pot să spun acum cât de mult ne ajută sau ne încurcă acest punct în lupta pentru locul doi”, a precizat Ovidiu Mihăilă.

CSU din Suceava: Makaria, Grigoraș – Kbilashvili (11), Lăzurcă (5), Ștefan (5), Stanciuc (2), Roșu (2), Lupu (2), Loic (1), Szasz (1), Zarițchi (1), Vizitiu (1), Bologa.

Steaua: Iancu, Ciobanu - Mihalcea (9), Șandru (5), Popovic (5), Hanțaru (4), Șomlea (3), Milosevic (2), Grbovic (2), Johannson (1), Burlacu, Olaru, Constantina.

14     CSM Alexandria  24     2       2       20      567-659      8

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Steaua smulge un egal cu noroc, în ultima secundă, la Suceava.
 Vizualizări articol: 659 |