Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6361 lei

Fobal

Doar Foresta a punctat în prima etapă a returului

Duminică, 31 Octombrie 2021 (14:43:27)de

Foresta Suceava este singura echipă din Seria I care s-a impus în deplasare în prima etapă a returului Ligii a III-a. „Galben-verzii” au câștigat cu 2-1 confruntarea cu Hușana Huși, după ce, la pauză, scorul a  fost egal, 0-0. Golurile învingătorilor au fost marcate de Robert Martin în minutul 47, cu capul, în urma unui corner și Iosif Netbai, în minutul 82, dintr-un penalty obținut de același Martin. Gazdele au redus din handicap la ultima fază a meciului, prin Viorică.

Veștile bune referitoare la evoluția reprezentantelor județului în runda a X-a se opresc însă aici. Pentru că Bucovina Rădăuți a suferit o înfrângere total neașteptată prin proporțiile scorului la Vaslui. Echipa antrenată de Costel Ilie s-a impus cu 5-0, rezultat în urma căruia rădăuțenii au coborât în afara locurilor de play-off. Tot fără nici un punct s-au ales și cei de la Șomuz după duelul din deplasare, cu CSM Bacău, încheiat cu scorul de 3-2. Conduși cu în două rânduri pe tabela de marcaj, fălticenenii au revenit în meci grație reușitelor semnate de Vasile Dănilă și Vasile Padovei. Golul care a decis soarta partidei a fost înscris de Ungureanu, cu șase minute înainte de final.

Runda viitoare programează sâmbătă, de la ora 14.00, meciurile Foresta Suceava – Dante Botoșani, Şomuz Fălticeni – Sporting Vaslui și Bucovina Rădăuți – CSM Pașcani.

Clasament Seria I

1.            Dante Botoşani10           8             2             0             18-5       26

2.            Şomuz Fălticeni10           5             2             3             13-10     17

3.            Foresta Suceava               10           5             2             3              14-13     17

4.            Ceahlăul Piatra Neamţ  10           4             3             3              15-9       15

5.            Bucovina Rădăuţi             10           4             3             3              9-13       15

6.            Sporting Juniorul Vaslui10           3             3             4              12-11     12

7.            CSM Bacău          10           3             3             4             10-11     12

8.            ACS Huşana Huşi              10           3             3             4              8-12       12

9.            Ştiinţa Miroslava              10           2             4             4              9-11       10

10.          CSM Paşcani       10           0             1             9             11-24     1

Notă: La finalul fazei întâi a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase vor evolua în play-out. Apoi, primele două clasate în play-off merg la barajul de promovare, iar ultimele două clasate în play-out vor retrograda în ligile județene.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Doar Foresta a punctat în prima etapă a returului.
 Vizualizări articol: 1234 |