TOYOTA - Noul Yaris electric hybrid
TOYOTA - Noul Yaris electric hybrid
TOYOTA - Noul Yaris electric hybrid
 
luni, 27 mai 2019 - Anul XXIV, nr. 121 (7122)
ANUNŢURI ONLINE:
Acum: 0°C.
La noapte: °C. Meteo
Anunţuri OnlineMonitorulTVAlbum Foto
HoroscopRedacţiaPublicitate
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9265 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,0823 lei
Newsletter Monitorul de Suceava RSS Monitorul de Suceava Monitorul de Suceava pe YouTube Monitorul de Suceava pe Twitter Monitorul de Suceava pe Facebook
Shopping City Suceava
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Rezultatele votului pentru principalii competitori politici la alegerile europarlamentare, în județul Suceava

Marţi, 28 Mai 2019 (09:48:59)de
(citeşte alte articole de la acelaşi autor)

Cel mai bun procent obținut de PNL la alegerile europarlamentare se înregistrează la Botoșana – 63,81%. Scoruri mari au mai obținut liberalii la Rădășeni – 61,05%, Cârlibaba – 56,37% și Burla- 56,03%. Procentul cel mai mic l-au avut la Dolhești – 18,54%.

PSD a avut cel mai bun procent la Ciprian Porumbescu – 56,58% și la Baia- 50,62%, iar cele mai proaste rezultate la Ipotești – 12,65%, Moldovița – 13,34% și Capu Câmpului – 13,74%.

USR a realizat cele mai bune rezultate în municipiul Suceava – 24,17%, dar și în municipiile Câmpulung Moldovenesc – 20,45% și Fălticeni – 19,83%.

PMP a obținut cele mai multe voturi la Pojorâta – 19,02% și Mitocu Dragomirnei – 14,38%, și cele mai slabe la Mălini – 1,84%.

PRO România a avut cel mai bun rezultat la Vulturești - 20,24% și Broșteni- 19,51%, și cel mai prost la Cârlibaba – 1,84%.

ALDE n-a trecut pragul electoral, însă la Capu Câmpului a obținut un procent foarte mare – 27,91%. La Straja, în schimb, a avut 0,59%. 

 

Nr. CrtLocalitateNumar voturi partideTotal voturiProcente partideTotal procente
PSDUSRPRO RoPNLALDEPMPPSDUSRPRO RoPNLALDEPMP
1MUNICIPIUL SUCEAVA8.12510.9893.55811.2291.8674.32445.45817,87%24,17%7,83%24,70%4,11%9,51%100,00%
2MUNICIPIUL CÂMPULUNG MOLDOVENESC1.7641.6955342.8982705138.28821,28%20,45%6,44%34,97%3,26%6,19%100,00%
3MUNICIPIUL FĂLTICENI3.4392.2869912.66144762911.52729,83%19,83%8,60%23,08%3,88%5,46%100,00%
4MUNICIPIUL RĂDĂUŢI2.3252.2367153.15454185711.07620,99%20,19%6,46%28,48%4,88%7,74%100,00%
5MUNICIPIUL VATRA DORNEI1.4811.3925672.1602727597.31920,24%19,02%7,75%29,51%3,72%10,37%100,00%
6ORAŞ BROŞTENI55526743758585972.24024,78%11,92%19,51%26,12%3,79%4,33%100,00%
7ORAŞ CAJVANA33715774817511161.64720,46%9,53%4,49%49,61%3,10%7,04%100,00%
8ORAŞ DOLHASCA1.0372971581.6391021453.55929,14%8,35%4,44%46,05%2,87%4,07%100,00%
9ORAŞ FRASIN531235119798531502.08225,50%11,29%5,72%38,33%2,55%7,20%100,00%
10ORAŞ GURA HUMORULUI1.3551.0753832.3212103266.31321,46%17,03%6,07%36,77%3,33%5,16%100,00%
11ORAŞ LITENI5832671701.390712692.95619,72%9,03%5,75%47,02%2,40%9,10%100,00%
12ORAŞ MILIŞĂUŢI40324177641421101.66524,20%14,47%4,62%38,50%2,52%6,61%100,00%
13ORAŞ SALCEA6493931201.139982033.09620,96%12,69%3,88%36,79%3,17%6,56%100,00%
14ORAŞ SIRET7393582521.241901133.08123,99%11,62%8,18%40,28%2,92%3,67%100,00%
15ORAŞ SOLCA2298748252232472531,59%12,00%6,62%34,76%3,17%3,31%100,00%
16ORAŞ VICOVU DE SUS9773001901.208672063.42128,56%8,77%5,55%35,31%1,96%6,02%100,00%
17ADÂNCATA2991516988931791.61218,55%9,37%4,28%55,15%1,92%4,90%100,00%
18ARBORE61716690846661042.03530,32%8,16%4,42%41,57%3,24%5,11%100,00%
19BAIA97817910145039601.93250,62%9,27%5,23%23,29%2,02%3,11%100,00%
20BĂLĂCEANA1614135110162741638,70%9,86%8,41%26,44%3,85%6,49%100,00%
21BĂLCĂUŢI2065135357565285923,98%5,94%4,07%41,56%6,52%6,05%100,00%
22BERCHIŞEŞTI580854831118261.14150,83%7,45%4,21%27,26%1,58%2,28%100,00%
23BILCA221915751430331.03921,27%8,76%5,49%49,47%2,89%3,18%100,00%
24BOGDĂNEŞTI3841418642852591.24630,82%11,32%6,90%34,35%4,17%4,74%100,00%
25BOROAIA70016010235043791.53045,75%10,46%6,67%22,88%2,81%5,16%100,00%
26BOSANCI292272645912281331.86115,69%14,62%3,44%31,76%12,25%7,15%100,00%
27BOTOŞANA1924222559132187621,92%4,79%2,51%63,81%1,48%2,40%100,00%
28BREAZA200292418525151738,68%5,61%4,64%35,78%0,39%9,86%100,00%
29BRODINA2521155446331551.09523,01%10,50%4,93%42,28%2,83%5,02%100,00%
30BUNEŞTI2847744269193482534,42%9,33%5,33%32,61%2,30%4,12%100,00%
31BURLA164231733017858927,84%3,90%2,89%56,03%2,89%1,36%100,00%
32CACICA27215110162636541.34420,24%11,24%7,51%46,58%2,68%4,02%100,00%
33CALAFINDEŞTI3388145318154495735,32%8,46%4,70%33,23%1,57%4,60%100,00%
34CAPU CÂMPULUI12575283692541391013,74%8,24%3,08%40,55%27,91%1,43%100,00%
35CÂRLIBABA1175212367403465117,97%7,99%1,84%56,37%6,14%5,22%100,00%
36CIOCĂNEŞTI1376750327254270419,46%9,52%7,10%46,45%3,55%5,97%100,00%
37CIPRIAN PORUMBESCU288361711061850956,58%7,07%3,34%21,61%1,18%3,54%100,00%
38COMĂNEŞTI1994128485161282824,03%4,95%3,38%58,57%1,93%1,45%100,00%
39CORNU LUNCII1.27222715178137882.72646,66%8,33%5,54%28,65%1,36%3,23%100,00%
40COŞNA2148051248144767631,66%11,83%7,54%36,69%2,07%6,95%100,00%
41CRUCEA2848361153343771439,78%11,62%8,54%21,43%4,76%5,18%100,00%
42DĂRMĂNEŞTI3921861271.01141992.01419,46%9,24%6,31%50,20%2,04%4,92%100,00%
43DOLHEŞTI748999624932421.34355,70%7,37%7,15%18,54%2,38%3,13%100,00%
44DORNA CANDRENILOR44118554468281211.39831,55%13,23%3,86%33,48%2,00%8,66%100,00%
45DORNA-ARINI2842118348649881.30921,70%16,12%6,34%37,13%3,74%6,72%100,00%
46DORNEŞTI2491706352438671.21320,53%14,01%5,19%43,20%3,13%5,52%100,00%
47DRĂGOIEŞTI443564831831531.00344,17%5,58%4,79%31,70%3,09%5,28%100,00%
48DRĂGUŞENI4075760180131878351,98%7,28%7,66%22,99%1,66%2,30%100,00%
49DUMBRĂVENI909300130953511612.87931,57%10,42%4,52%33,10%1,77%5,59%100,00%
50FÂNTÂNA MARE31213375203333789035,06%14,94%8,43%22,81%3,71%4,16%100,00%
51FÂNTÂNELE322110110458103631.34523,94%8,18%8,18%34,05%7,66%4,68%100,00%
52FORĂŞTI76519313242244721.73844,02%11,10%7,59%24,28%2,53%4,14%100,00%
53FRĂTĂUŢII NOI3381686358625571.33425,34%12,59%4,72%43,93%1,87%4,27%100,00%
54FRĂTĂUŢII VECHI3171657838043731.17626,96%14,03%6,63%32,31%3,66%6,21%100,00%
55FRUMOSU3301156752751921.24226,57%9,26%5,39%42,43%4,11%7,41%100,00%
56FUNDU MOLDOVEI31313172828372151.65918,87%7,90%4,34%49,91%2,23%12,96%100,00%
57GĂLĂNEŞTI17510958162153260628,88%17,99%9,57%26,73%2,48%5,28%100,00%
58GRĂMEŞTI3666764315194393439,19%7,17%6,85%33,73%2,03%4,60%100,00%
59GRĂNICEŞTI34612060498381041.34025,82%8,96%4,48%37,16%2,84%7,76%100,00%
60HĂNŢEŞTI436957140228611.21735,83%7,81%5,83%33,03%2,30%5,01%100,00%
61HÂRTOP22810790293202280928,18%13,23%11,12%36,22%2,47%2,72%100,00%
62HORODNIC DE JOS1638134344655679420,53%10,20%4,28%43,32%8,19%7,05%100,00%
63HORODNIC DE SUS2841496470749581.44819,61%10,29%4,42%48,83%3,38%4,01%100,00%
64HORODNICENI4578010362730951.44331,67%5,54%7,14%43,45%2,08%6,58%100,00%
65IACOBENI3421075629969791.01833,60%10,51%5,50%29,37%6,78%7,76%100,00%
66IASLOVĂŢ3176820308292191034,84%7,47%2,20%33,85%3,19%2,31%100,00%
67ILIŞEŞTI2178639349324385625,35%10,05%4,56%40,77%3,74%5,02%100,00%
68IPOTEŞTI3995361441.164572223.15312,65%17,00%4,57%36,92%1,81%7,04%100,00%
69IZVOARELE SUCEVEI1144134292302656120,32%7,31%6,06%52,05%5,35%4,63%100,00%
70MARGINEA5313071311.276721782.82218,82%10,88%4,64%45,22%2,55%6,31%100,00%
71MĂLINI6971691011.29628452.44228,54%6,92%4,14%53,07%1,15%1,84%100,00%
72MĂNĂSTIREA HUMORULUI1811456278848661.35413,37%10,71%4,58%58,20%3,55%4,87%100,00%
73MITOCU DRAGOMIRNEI37716192629422551.77321,26%9,08%5,19%35,48%2,37%14,38%100,00%
74MOARA717351190484641292.14033,50%16,40%8,88%22,62%2,99%6,03%100,00%
75MOLDOVA-SULIŢA121492024362048225,10%10,17%4,15%50,41%1,24%4,15%100,00%
76MOLDOVIŢA22816390847402321.70913,34%9,54%5,27%49,56%2,34%13,58%100,00%
77MUŞENIŢA1775452254162763128,05%8,56%8,24%40,25%2,54%4,28%100,00%
78OSTRA560653822326461.00755,61%6,45%3,77%22,14%2,58%4,57%100,00%
79PANACI2078648434324589923,03%9,57%5,34%48,28%3,56%5,01%100,00%
80PĂLTINOASA66816112781961542.03332,86%7,92%6,25%40,29%3,00%2,66%100,00%
81PĂTRĂUŢI38514475646271071.54824,87%9,30%4,84%41,73%1,74%6,91%100,00%
82PÂRTEŞTII DE JOS26010756345299694227,60%11,36%5,94%36,62%3,08%10,19%100,00%
83POIANA STAMPEI4921205527328431.09045,14%11,01%5,05%25,05%2,57%3,94%100,00%
84POIENI-SOLCA1612723181162145835,15%5,90%5,02%39,52%3,49%4,59%100,00%
85POJORÂTA25620864377362401.26220,29%16,48%5,07%29,87%2,85%19,02%100,00%
86PREUTEŞTI1.07024414858438882.31646,20%10,54%6,39%25,22%1,64%3,80%100,00%
87PUTNA290837057039341.27022,83%6,54%5,51%44,88%3,07%2,68%100,00%
88RĂDĂŞENI2331934792828341.52015,33%12,70%3,09%61,05%1,84%2,24%100,00%
89RÂŞCA728136160388147501.73741,91%7,83%9,21%22,34%8,46%2,88%100,00%
90SADOVA1771305957529821.13015,66%11,50%5,22%50,88%2,57%7,26%100,00%
91SATU MARE3154744454171501.16527,04%4,03%3,78%38,97%14,68%4,29%100,00%
92SIMINICEA2686572333224287430,66%7,44%8,24%38,10%2,52%4,81%100,00%
93SLATINA825824179416521.88243,84%4,36%2,18%42,19%0,85%2,76%100,00%
94STRAJA2999037953101241.69117,68%5,32%2,19%56,36%0,59%7,33%100,00%
95STROIEŞTI5381035335862411.21644,24%8,47%4,36%29,44%5,10%3,37%100,00%
96STULPICANI871113146588521191.97444,12%5,72%7,40%29,79%2,63%6,03%100,00%
97SUCEVIŢA2821204847826571.12425,09%10,68%4,27%42,53%2,31%5,07%100,00%
98ŞARU DORNEI341236126543491591.59421,39%14,81%7,90%34,07%3,07%9,97%100,00%
99ŞCHEIA7098842961.2951544564.28616,54%20,63%6,91%30,21%3,59%10,64%100,00%
100ŞERBĂUŢI1826529457122683621,77%7,78%3,47%54,67%1,44%3,11%100,00%
101TODIREŞTI49514518377959981.93025,65%7,51%9,48%40,36%3,06%5,08%100,00%
102UDEŞTI822215150945842122.74929,90%7,82%5,46%34,38%3,06%7,71%100,00%
103ULMA2003325251133961232,68%5,39%4,08%41,01%2,12%6,37%100,00%
104VADU MOLDOVEI642131105495551201.63839,19%8,00%6,41%30,22%3,36%7,33%100,00%
105VALEA MOLDOVEI37229160292213096338,63%3,01%16,61%30,32%2,18%3,12%100,00%
106VAMA336304126816771551.99316,86%15,25%6,32%40,94%3,86%7,78%100,00%
107VATRA MOLDOVIŢEI26712110867339891.38119,33%8,76%7,82%48,73%2,82%6,44%100,00%
108VEREŞTI508140112597391601.82527,84%7,67%6,14%32,71%2,14%8,77%100,00%
109VICOVU DE JOS6461619555547911.73337,28%9,29%5,48%32,03%2,71%5,25%100,00%
110VOITINEL737424231526741.30556,48%3,22%3,22%24,14%1,99%5,67%100,00%
111VOLOVĂŢ5312355444636661.51435,07%15,52%3,57%29,46%2,38%4,36%100,00%
112VULTUREŞTI36260199214385298336,83%6,10%20,24%21,77%3,87%5,29%100,00%
113ZAMOSTEA588708024231411.10353,31%6,35%7,25%21,94%2,81%3,72%100,00%
114ZVORIŞTEA70215593532641021.76539,77%8,78%5,27%30,14%3,63%5,78%100,00%
 Total Suceava64.07335.46516.01283.4878.58216.518247.16125,92%14,35%6,48%33,78%3,47%6,68%100,00%

 

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rezultatele votului pentru principalii competitori politici la alegerile europarlamentare, în județul Suceava.
 Vizualizări articol: 1301 | 
Notează articolul: 
  • Nota curentă 0.00/5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rezultatele votului pentru principalii competitori politici la alegerile europarlamentare, în județul Suceava0.05

Facos Suceava
Comentarii

Monitorul de Suceava nu este responsabil juridic pentru conţinutul textelor de mai jos. Responsabilitatea pentru mesajele dumneavoastra vă revine în exclusivitate.


Timpul de 60 zile în care puteaţi posta comentarii pe marginea acestui articol a expirat.



Meniul ZILEI în restaurante sucevene

HaiHui prin Bucovina

Alte titluri din Ultima ora local

Ştiri video

Ultima oră: naţional - internaţional

Alte articole

Gala Top 10 Suceveni

Top Articole

Mersul trenurilor de călători

SONDAJE

Consideraţi Legea antifumat în spaţiile publice o măsură bună?

Da
Nu
Nu mă interesează

Fotografia zilei - fotografie@monitorulsv.ro

Fotografia zilei