Execuție bugetară

Încasările din amenzi, mai mari cu aproape 20%, la Primăria Suceava



Ion Lungu a prezentat executia bugetara pentru prima jumatate a anului
Ion Lungu a prezentat executia bugetara pentru prima jumatate a anului

Municipalitatea suceveană se bucură de un grad mult mai mare de încasare a taxelor și impozitelor locale, dar și a altor venituri, precum cele din amenzi și TVA, comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Primarul Sucevei, Ion Lungu, a precizat că execuția bugetară la 30 iunie 2017 reprezintă un total venituri de 139.998.178,6 milioane de lei comparativ cu 128.983.139,6 milioane lei în semestrul I din 2016.
„În total, veniturile sunt mai mari cu 6,21% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut. La fel, la veniturile proprii, avem încasări de 78.637.597,7 milioane lei, comparativ cu 72.587.975,57 lei în 2016 – creștere de 8,33%. La impozitul pe proprietate procent mai mare cu 3,2%, la persoane fizice la impozitul pe clădiri creștere de 1,76%, la cel pe teren 4,8%, la taxa auto creștere de 3,7%.
La persoane juridice încasările au înregistrat o creștere de 4,75% la impozitul pe clădiri, dar o scădere la cel pe teren mai mic, 92,76% din cât s-a încasat anul trecut, iar la taxa auto este o creștere de 4,71%”, a explicat edilul sucevean.
La amenzi încasările sunt mai mari cu 19,93% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.
Și la TVA încasările sunt mai mari cu 6,18% comparativ cu aceeași perioadă a anului trecut.



Recomandări

Suceava stă mai bine la capitolul mortalitate în accidente rutiere în acest an. Iașiul și Clujul au ajuns în fruntea clasamentului negru

Liderii IMM-urilor din Suceava critică dur politica fiscală a Guvernului: „IMM-urile au devenit bancomatul statului!”

Conducerea Patronatelor IMM-urilor din județul Suceava a criticat dur noile măsuri de austeritate
Conducerea Patronatelor IMM-urilor din județul Suceava a criticat dur noile măsuri de austeritate

Ce s-a întâmplat cu miile de amenzi din pandemia de Covid-19, în valoare totală de peste 5 milioane de euro, aplicate de DSP Suceava