sâmbătă, 8 iul 2017 - Anul XXII, nr. 152 (6568)

Handbal masculin

Duminică, 9 Iulie 2017 (13:22:56)de

Echipa de handbal masculin a Universității „Ștefan cel Mare” din Suceava a reușit aseară, în premieră să devină campioană europeană universitară. Echipa pregătită de Adi Chiruț a câștigat titlul continental după o finală dramatică în compania nemților de la Universitatea Duisburg Essen din Germania, scor 23 – 22, după ce la pauză sucevenii au avut un avantaj de cinci goluri, scor 14 – 9. În ciuda oboselii acumulate pe parcursul celor cinci meciuri în care au jucat în mare parte numai cu cei 7 titulari, studenții suceveni au depășit toate obstacolele și au demonstrat că dorința de victorie poate să-i facă să se autodepășească. Universitarii suceveni au început turneul european de la Malaga cu un eșec, 17 – 22 în fața echipei pe care aveau s-o învingă în finală, Universitatea Duisburg Essen din Germania, într-un prim meci din grupe, în care au condus până-n minutul 50. În al doilea meci din grupă, sucevenii s-au impus fără probleme în meciul cu turcii de la Universitatea Marmara, scor 36 – 24, iar mai apoi s-au calificat în semifinale, după victoria din fața gazdelor de la Malaga, 26 – 23. În penultimul act, echipa pregătită de Adi Chiruț a trecut de una din favoritele la finală, Universitatea Montpellier, 28 – 25, după 14-10 la pauză. La finalul turneului european de la Malaga, portarul Cristian Tcaciuc, cel ce a făcut minuni în poarta suceveană a fost declarat fără drept de apel, cel mai bun portar al competiției.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea „Ștefan cel Mare” Suceava este noua campioană europeană universitară.
 Vizualizări articol: 379 |