Un bărbat în vârstă de 35 de ani, din Adâncata, a ajuns în stare gravă la Spitalul Județean, miercuri seară, după ce s-a împușcat în piept cu o armă confecționată artizanal. Conform apropiaților, bărbatul era foarte deprimat, consumase mult alcool în ultimele două zile și a încercat să se sinucidă din caza problemelor financiare.
Din primele date rezultă că bărbatul a introdus un cartuș într-o țeavă pe care a fixat-o într-o menghină. Și-a lipit pieptul de țeavă și și-a percutat cartușul în piept. Medicii de la Suceava au constatat că glonțul a rămas în torace și au decis transferul pacientului la Spitalul de Chirurgie din Iași.
Cercetările sunt continuate de polițiștii Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase Suceava sub aspectul comiterii infracțiunilor de „nerespectarea regimului armelor și munițiilor” și „vătămare corporală din culpă”.