Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   ø imagini |   ø fişiere video

Universitatea a ratat promovarea în Liga Naţională

Sâmbătă, 28 Mai 2016 (21:19:09)de

Sâmbătă seară echipa de handbal a Universităţii Suceava nu a reuşit să revină în Liga Naţională după ce a pierdut în ultima secundă meciul decisiv de la turneul de baraj cu CSM Focşani, scor 19-20.

Miza promovării şi-a pus amprenta pe jocul celor două echipe din teren, confruntarea fiind una foarte echilibrată. În prima parte elevii lui Adrian Chiruţ au condus mai tot timpul pe tabelă, dar nu au reuşit să se distanţeze decisiv, iar adversarii au reuşit să egaleze pe finalul reprizei şi să intre la vestiar cu un gol avantaj, scor 10-9.

Focşănenii au început mai bine partea a doua şi s-au dus la 3 goluri, dar replica studenţilor nu s-a lăsat aşteptată. Ultimele 15 minute jocul a fost extrem de echilibrat, dar nici una dintre echipe nu s-a distanţat decisiv. În minutul 51, Suceava a avut 2 goluri avantaj, dar a fost egalată.

Finalul a fost unul nerecomandat cardiacilor, scorul fiind egal când mai era doar un minut de joc. Studenţii au ratat atacul, iar în ultima secundă de joc Focşaniul a primit o lovitură de la 7 metri, pe care a fructificat-o, şi şi-a asigurat victoria la limită şi încă cel puţin un an în Liga Naţională.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a ratat promovarea în Liga Naţională.
 Vizualizări articol: 3384 |