marţi, 4 apr 2023 - Anul XXVIII, nr. 78 (8302)
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   4 imagini |   ø fişiere video

Tenis de câmp

În perioada 1-2 aprilie, la Academia de tenis „Victor Hănescu” din Bucureşti s-a desfăşurat a IX-a ediţie a Turneului Campionilor de Iarnă „Winter Series Little Stars”. Competiţia de final de sezon indoor a reunit toţi copiii care au obţinut cel puţin un titlu de campion la turneele naţionale de tenis desfăşurate în perioada 4 noiembrie 2022 - 27 martie 2023, mai puţin pentru Nivelul Galben, 13-14 ani, unde s-a stabilit o probă OPEN.

Clubul de tenis ACS Nada Florilor a fost reprezentat de cinci sportivi care au participat la patru niveluri de joc.

La Nivelul Roşu, fălticeneanca Efremia Tanasă a obţinut Locul 2. În concurs a fost şi Antonia Mitocaru, care a avut o prestaţie foarte bună, fiind aproape de calificarea în semifinale.

La Nivelul Portocaliu, Adelina Rădăşanu s-a clasat pe poziţia a treia, cu victorii pe linie în faza grupelor.

La Nivelul Verde, Fete, Elena Tanasă a obţinut Locul 3, iar la Nivelul Verde, Băieţi, Daniel Mitocaru s-a clasat pe Locul 1.

Într-un alt concurs, organizat la sfârşitul săptămânii la Bistriţa (Cupa GST), Bianca Sosoi s-a clasat pe primul loc la Nivelul Verde.

Instructorul de tenis Marcel Dascălu, coordonatorul Secţiei de tenis copii din cadrul clubului ACS „Nada Florilor” Fălticeni, a declarat: „Îi felicit pe toţi practicanţii tenisului de câmp la ACS Nada Florilor care au participat la aceste competiţii pentru modul în care au abordat jocurile, pregătirea intensă şi pentru modul în care au jucat. Ştiu că se putea mai mult, dar având în vedere faptul că noi nu avem posibilitatea să ne antrenăm pe zgură pe timp de iarnă, rezultatele sunt foarte bune.

Ne menţinem tradiţia de a fi pentru al optulea an consecutiv pe podium la Turneul Campionilor şi ne dorim să menţinem această ştachetă cât mai mulţi ani.

Mulţumim Consiliului Local Fălticeni şi domnului primar Cătălin Coman pentru condiţiile foarte bune de pregătire şi tuturor celor care ne sunt alături pentru a putea participa la turneele organizate în diferite locaţii din ţară”.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Tenismenii fălticeneni au urcat pe podium la Turneul Campionilor de Iarnă „Winter Series Little Stars”.
 Vizualizări articol: 609 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tenismenii fălticeneni au urcat pe podium la Turneul Campionilor de Iarnă „Winter Series Little Stars”5.051