luni, 22 nov 2021 - Anul XXVI, nr. 274 (7886)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6687 lei

Liga a III-a

Rezultat total neașteptat în duelul dintre Șomuz Fălticeni și Bucovina Rădăuți, două formații care luptă pentru calificarea în play-off. Formația vizitatoare s-a impus pe Stadionul „Constantin Jamaischi” cu categoricul scor de 5-0, un deznodământ la care nu sperau nici cei mai optimiști suporteri rădăuțeni, în condițiile în care Șomuz și Bucovina sunt două formații cam de același nivel.

Gruparea antrenată de Ionuț Plămadă a deschis scorul prin Stoian în minutul 30, iar până în minutul 55 rădăuțenii au mai punctat de alte trei ori, prin Ungurianu, Stoian și Forizs. Ultimul gol al întâlnirii a fost marcat de juniorul Ichim, în secvențele de prelungiri ale partidei.

Șomuz:Puianu – Alecsandru, Vitu, Nistor, Antonesei, Cîrstean, Gomes, Bejenar, Sahru, Afkir, R. Ciobanu. Au mai intrat: Padovei, Dănilă, Străjeriu, Ionesi și E. Ciobanu. Antrenor: Iulian Ionesi.

Bucovina:Butnariu – Șpac, Mateciuc, Forizs, Coajă, Sumanariu, Florescu, Ungurianu, C. Coroamă, Stroe, Stoian. Au mai intrat: Căruță, Săhlean, Ichim și Rusu. Antrenor: Ionuț Plămadă.

Foresta s-a apropiat la patru puncte de primul loc

Foresta a trecut cu 2-1 de Sporting Vaslui, pe Areni, în cadrul etapei a XIII-a a Ligii a III-a și continuă cursa de urmărire a liderului Dante Botoșani. „Galben-verzii” au început în forță partida și au deschis scorul încă din minutul 2, atunci când nigerianul Chika a deviat mingea în poartă, de la 6 metri. Formația oaspete, antrenată de Costel Ilie, a reușit să restabilească egalitatea pe tabela de marcaj după o jumătate de oră de joc prin Vlad Mocanu, care l-a surprins pe portarul C. Mihăescu cu un șut frumos, de la 25 de metri, la rădăcina barei.

Sucevenii au revenit în avantaj până la pauză grație aceluiași Chika, care a reluat mingea în plasă, cu latul, din gura porții adverse.

Gazdele își puteau securiza victoria în minutul 75, însă Martin a irosit penalty-ul obținut de nou intratul Trofan.

Foresta:C. Mihăescu – Cimbru, I. Mihăescu, Dorobanțu, Arnold, Chelari, Samson, M. Ilie, Netbai, R. Martin, Chicka. Au mai intrat: Trofan, Hostiuc și Popovici. Antrenor: Ionuț Moșteanu.

Rezultatele etapei a XIII-a:

Dante Botoșani – Ceahlăul Piatra Neamț 0-0
Hușana Huși – CSM Bacău 3-0
Foresta Suceava – Sporting Vaslui 2-1
Știința Miroslava – CSM Pașcani 2-1
Șomuz Fălticeni – Bucovina Rădăuți 0-5

Runda viitoare, programează meciurile CSM Pașcani – Foresta Suceava, Bucovina Rădăuți – Știința Miroslava și  Ceahlăul Piatra Neamț – Șomuz Fălticeni.

Clasament Seria I

1.        Dante Botoșani       13       9         3         1          19-6   30
2.        Foresta Suceava     13       8         2         3          20-1526
3.        Bucovina Rădăuți   13       6         3         4          16-1721
4.        Ceahlăul Piatra Neamț     13       5         4          4         19-1119
5.        Știința Miroslava    13       5         4         4          15-1319
6.        Șomuz Fălticeni      13       5         4         4          14-1619
7.        Hușana Huși13       5         3         5         12-1318
8.        Sporting Vaslui       13       3         4         6          14-1513
9.        CSM Bacău   13       3         3         7         12-2012
10.      CSM Pașcani            13       0         2         11       12-272

Notă: La finalul primei faze a campionatului, primele patru clasate se vor califica în play-off, iar ultimele șase vor evolua în play-out. Apoi, primele două clasate în play-off merg la barajul de promovare, iar ultimele două poziționate în play-out vor retrograda în ligile județene.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Rădăuțenii s-au dezlănțuit la Fălticeni, în timp ce „forestierii” ajung în plasa liderului.
 Vizualizări articol: 1184 |