luni, 20 ian 2020 - Anul XXV, nr. 14 (7319)

Handbal masculin

CSU Suceava a jucat două meciuri tari cu echipa de Ligă Națională CSM Vaslui

La finele săptămânii trecute, vineri și sâmbătă, echipa de handbal masculin CSU Suceava a disputat două meciuri amicale în compania formației de Ligă Națională, CSM Vaslui. Cei mai fideli suporteri ai handbalului sucevean au avut ocazia să revadă în sala ”Dumitru Bernicu” nume cunoscute care au evoluat pentru gruprea din Bucovina precum Petrea, Pralea, Erhan, Acatrinei, Amihăesei și Polocoșer, alături de antrenorul Leonard Bibirig. Ambele partide au fost aprig disputate și s-au încheiat cu victoria oaspeților. După fiecare meci s-a mai jucat câte o repriză în care au evoluat jucătorii mai tineri și cei care au fost mai mult pe banca de rezerve în campionat.

În primul dintre meciurile CSU Suceava contra CSM Vaslui, gazdele au avut un start bun și au reușit chiar să conducă la pauză cu 16-15. Cu portarii Turturică și Duman în formă bună și cu noul pivot bosniac Majic adaptându-se din mers, sucevenii au reușit să facă față mai valoroșilor lor adversari.

Așa cum ne-am obișnuit la toate echipele antrenate de fostul căpitan al naționalei României, Leonard Bibirig, formația din Vaslui a crescut nivelul agresivității în apărare și acest lucru s-a simțit imediat. Gruparea din Liga Zimbrilor a preluat inițiativa și a terminat în avantaj clar primul duel cu sucevenii, scor 37-29.

CSU Suceava:Duman, Turturică – Toni (4), Mihalcea, Furak (5), Kobzii (4), Loic (1), Lupu (2), Leordean (2), Majic (2), Oancea (4), Popia (4), Barb (1), Tofănel.

Cea de-a doua dispută dintre CSU din Suceava și CSM Vaslui a fost extrem de echilibrată și spectaculoasă, cei prezenți în sală având ce vedea. Formația pregătită de Adrian Chiruț și Iulian Andrei a fost spionată și de o parte din componenții formației Magnum Botoșani, este vorba de Florin Ciubotariu, Bogdan Șoldănescu și Claudiu Lăzurcă.

Sucevenii au început tare a doua partidă cu CSM Vaslui și, pe fondul unei evoluții bune a portarului Turturică, au condus cu 4-1 și 6-2. După un time-out care i-a adus cu picioarele pe pământ, oaspeții au revenit și au preluat conducerea ostilităților. În pofida efortului depus, cei de la CSU Suceava nu au putut ține pasul cu vasluienii, care au intrat la pauză cu un avantaj confortabil de cinci goluri, scor 13-18.

Spre deosebire de primul meci, în care gazdele au evoluat mai modest în repriza secundă, de această dată au făcut o repriză a doua de excepție. Ajutați și de portarul Duman, elevii antrenorului Adrian Chiruț au revenit în joc și în minutul 43 scorul era egal, 26-26. CSU Suceava a și condus pe final cu 33-32, dar a pierdut din cauza lipsei de experiență arătată în ultimele minute cu scorul de 34-35. Totuși, meciul a fost unul deosebit de plăcut și a lăsat un bonus de încredere sucevenilor în contextul luptei pentru promovarea în Liga Națională.

CSU Suceava:Turturică, Duman – Mihalcea (2), Pintilei (2), Kobzii (6), Furak (6), Majic (1), Tofănel (2), Leordean (4), Oancea (2), Cozorici (3), Popia (3), Loic (3).

”A fost un weekend epuizant pentru jucătorii noștri și e bine că nu am avut accidentări. M-am speriat totuși de lovitura primită de Leordean pe finalul partidei a doua cu CSM Vaslui, dar se pare că nu este ceva grav.

Am avut câteva meciuri extrem de tari și am văzut cam unde suntem. E abia începutul perioadei de pregătire și mai avem de muncit. Trebuie totuși să ne grăbim, pentru că pe 2 februarie începem meciurile oficiale”, a declarat antrenorul Adrian Chiruț.

În perioada 23-24 ianuarie, CSU din Suceava va participa la un puternic turneu la Baia Mare alături de Minaur, Potaissa Turda și CSM Reșița.

CSU din Suceava, care se află pe primul loc în ierarhia la zi a Diviziei A, Seria A, va susţine primul meci oficial din acest an pe 2 februarie, în deplasare, în compania grupării Poli Iaşi.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului CSU Suceava a jucat două meciuri tari cu echipa de Ligă Națională CSM Vaslui.
 Vizualizări articol: 1201 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
CSU Suceava a jucat două meciuri tari cu echipa de Ligă Națională CSM Vaslui0.05