marţi, 3 dec 2019 - Anul XXIV, nr. 283 (7284)

Tenis

Tenismenii fălticeneni, campioni la categoriile de joc roşu şi portocaliu

În perioada 29  noiembrie – 1 decembrie, la Braşov s-a desfăşurat Turneul Campionilor 2019 - Tenis 10 FRT.  Au participat peste 150 de copii de la aproape toate cluburile de tenis juvenil din ţară, cu rezultate foarte bune în turneele naţionale. În deschiderea competiţiei, care a avut loc vineri, 29 noiembrie, jucătoarea de tenis Patricia Maria Ţig a făcut schimburi de mingi cu toţi participanţii la turneu pe un teren de tenis amenajat în incinta mallului unde a avut loc festivitatea, iar din partea Simonei Halep, fiecare mic tenismen a primit câte un tricou cu fotografia jucătoarei şi o şapcă.

Meciurile au început sâmbătă, 30 noiembrie, la Baza sportivă Tenis Arena şi la Baza sportivă Dinamo Braşov, delegaţia Clubului „Nada Florilor” Fălticeni fiind cea mai numeroasă, fiind formată din 23 de sportivi cu vârste cuprinse între 5 şi 9 ani. Fălticenenii au atras atenţia publicului, antrenorilor şi arbitrilor prin echipamentul purtat de jucători, echipament primit cadou de la firma Romfour, dar şi prin prestaţia foarte bună de pe teren, obţinând titlurile de campioni ai României la categoriile de joc roşu şi portocaliu.

La Nivelul Roşu (vârsta 8 ani şi sub) Starter, echipa “Lupilor”, formată din Ionel Lupu, Alexie Maftei şi David Radion, a ocupat locul I, echipa “Zimbrilor”, formată din Alexandru Lazniuc, Nicolas Solcanu şi Emanuel Benea, a ocupat locul II, iar a treia reprezentantă a urbei de pe Şomuz la această categorie, “Fluturaşii mov”, formată din Amalia Pintilii, Bianca Sosoi şi Maria Crâşmariu, s-a clasat pe locul IV.

La Nivelul Roşu Challanger, Denis Filipciuc a ocupat locul I,  Cristian Samachişe - locul II, Daniel Mitocaru – locul III, Natalia Brăneanu – Locul IV.

La Nivelul Portocaliu (vârsta 9 ani şi sub) Starter, echipa “Şoimilor”, formată din Iasmina Coman, Sara Stan şi Luca Vasiliu, s-a clasat pe prima treaptă a podiumului, iar echipa “Delfinilor”, formată din Anisia Maftei, Teodora Ursaciuc şi Matei Pîrlac, a ocupat locul IV.

La Nivelul Portocaliu Challanger, fălticeneanul Cristian Aciubotăriţei a ocupat Locul I.

„A fost un turneu foarte bine organizat de Federaţia Română de Tenis, unde copiii noştri au avut ocazia să demonstreze că rezultatele excelente obţinute în timpul anului nu au fost întâmplătoare. Aceşti minunaţi copii au muncit foarte mult la antrenamente şi au avut sprijinul autorităţilor locale, al firmelor Romfour şi Raitar, Andreea şi Andi Stan şi Florea Grigore fiind oameni care iubesc sportul şi care ne sunt de mare ajutor când avem nevoie. Mulţumesc sponsorilor, părinţilor şi copiilor pentru sprijinul acordat pentru ca Clubul <Nada Florilor> să ajungă pe Locul I pe ţară”, a precizat antrenorul secţiei de tenis de câmp pentru copii, Marcel Dascălu.

Pe 21 decembrie se va desfăşura ultimul turneu din acest program, la Fălticeni, sub egida FRT, ocazie cu care Moş Crăciun îi va premia pe micii tenismeni.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Tenismenii fălticeneni, campioni la categoriile de joc roşu şi portocaliu.
 Vizualizări articol: 1877 |