vineri, 29 mar 2019 - Anul XXIV, nr. 74 (7075)

Penultima etapă din returul Ligii Naționale a fost una a remizelor

La mijlocul acestei săptămâni s-a disputat penultima etapă din Liga Națională de handbal, în care s-au înregistrat trei rezultate de egalitate, în cele șase meciuri jucate miercuri seară. Din păcate, Universitatea Suceava a pierdut la CSM Bacău la două goluri, după ce la pauză avea un avans de două goluri. Universitarii au fost susținuți de „o inimoasă galerie suceveană care s-a <luptat> (într-un mod cât se poate de civilizat) cu mult mai numeroșii suporteri băcăuani, de aici rezultând o atmosferă de zile mari”, așa cum a scris site-ul handbalmania.ro. Extrema sucevenilor, Florin Ciubotariu, a făcut o analiză pertinentă și exactă a acestei partide.

„A fost un meci intens, așa cum sunt de fiecare dată cele dintre Bacău și Suceava, unul în care cele trei puncte contau foarte mult pentru ambele echipe. Am avut mai multe șanse să ne desprindem, dar am ratat și am greșit individual, fapt de care jucătorii Bacăului au profitat. În a doua repriză jocul s-a echilibrat, iar gazdele au avut momente bune și s-au desprins, iar pentru noi au urmat momente mai grele, deși am reintrat în joc și n-au fost diferențe mari de scor. Până la urmă felicit echipa Bacăului, care în acest meci a fost mai bună. Trebuie să mergem înainte și ne așteaptă duminică un meci cu Focșani, pe care trebuie să-l câștigăm pentru a rămâne pe locul 10. Mai apoi ne așteaptă 10 meciuri foarte importante, în care trebuie să luptăm pentru a ne îndeplini obiectivul”, a explicat cel mai experimentat jucător al Universității, Florin Ciubotariu.

Duminică, de la ora 18.00, CSU Suceava va încheia returul pe teren propriu, cu CSM Focșani, echipă ce este calificată în play-off.

Buzăul și Focșaniul au remizat cu Steaua, respectiv Poli Timișoara

Una din cele trei remize înregistrate în această rundă este cea de la Buzău, acolo unde gazdele au terminat la egalitate cu Steaua București, scor 23 – 23. Steliștii au condus în minutul 42 cu 19-15 și s-au văzut conduși în minutul 58 cu 23 – 22. Mihalcea a stabilit scorul final, 23 – 23, cu un minut înainte de final, iar până la încheierea partidei ambele formații au ratat câte un atac.

Deși fără obiectiv în acest final, CSM Focșani a scos un punct din disputa cu Poli Timișoara. Puteau fi chiar trei, având în vedere că au condus cu 15 – 12 la pauză și cu 24 – 21 în minutul 50, iar cu cinci secunde înainte de final Vali Pătru marca pentru 28 – 27. Poli a beneficiat însă de o aruncare de la șapte metri în secundele de final, după ce Didi Hrimiuc a blocat repunerea oaspeților, iar Filip Marjanovic a înscris în poarta lui Emilian Marocico. S-a terminat 28 – 28, un rezultat ce face ca Poli să rămână pe 7 cu o etapă înainte de final.

În derby-ul etapei, CSM București și AHC Dobrogea Sud, constănțenii au revenit de la 18 – 21 și 20 – 22 pentru a scoate punctul de care aveau nevoie să-și asigure matematic prima poziție în clasament.

Dinamo București speră la locul 2, după ce a învins miercuri pe Dunărea Călărași cu 30 – 21 (12-10), la capătul unui meci echilibrat doar o repriză. Campioana poate trece pe poziția secundă dacă în ultima etapă învinge la Baia Mare, pe Minaur, iar CSM București pierde la Timișoara disputa cu Poli.

Etapa a 25-a

CSM București – AHC Dobrogea Sud                        22 – 22 (12 – 13)
CS HC Buzău 2012 – Steaua București                      23 – 23 (11 – 11)
Universitatea Cluj – CSM Făgăraș                                      28 – 36 (14 – 17)
CSM Focșani 2007 – Politehnica Timișoara                       28 – 28 (15 – 12)
CSM Bacău – CSU din Suceava                                 26 – 24 (12 – 14)
Dinamo București – Dunărea Călărași                       30 – 21 (12 – 10)
Potaissa Turda – Minaur Baia Mare (joi, ora 18.00)

* jocul AHC Potaissa Turda - AHC Dunărea Călărași a fost omologat cu scorul de 10-0 conform hotărârii nr.28 din 06.02.2019 a Comisiei Centrale de Apel

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Penultima etapă din returul Ligii Naționale a fost una a remizelor.
 Vizualizări articol: 1104 |