Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9765 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6373 lei
Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   3 imagini |   ø fişiere video

Rugby

Sâmbătă, pe stadionul Municipal din Botoşani, naţionala României s-a impus cu scorul de 22 – 20 în disputa cu reprezentativa Rusiei, într-un meci contând pentru etapa a patra din acest sezon al Rugby Europe Championship. Jucătorii ambelor echipe au fost conduşi în teren de copii de la Clubul Sportiv Municipal Suceava, pregătiţi de antrenorul Vasile Conache şi de la Clubul Sportiv Şcolar Unirea din Iaşi. Mai mult, în pauza meciului, micii rugbişti de la CSM Suceava, sub 10 şi sub 12 ani au disputat două meciuri demonstrative în compania copiilor de la CSŞ Unirea Iaşi. Mai mult, antrenorul sucevean Vasile Conache a primit din partea Federaţiei Române de Rugby o diplomă de excelenţă pentru toată activitatea sa în slujba rugby-ului românesc.

Partida dintre România şi Rusia a început cu Stejarii în jumătatea de teren a oaspeţilor. Astfel, sub presiunea înaintării noastre grămada Urşilor a cedat şi astfel am beneficiat de o primă lovitura de pedeapsă din care Florin Vlaicu a deschis scorul după doar două minute de joc. Au urmat momente de joc mai bune ale vizitatorilor, care au preluat conducerea cu eseul lui Vasily Artemyev, rezultatul de 5 – 3 în favoarea ruşilor menţinându-se până la jumătatea primei reprize.

În minutul 22, Stejarii aveau să treacă din nou în avantaj, cu o tentativa de ţintă concretizată în puncte de Florin Vlaicu, la o fază în care rusul German Davydov a primit cartonaş galben, în urma unui placaj înalt la Ionuţ Dumitru. Pe fondul superiorităţii numerice, echipa României a forţat marcarea unei încercări, presiunea înaintării Stejarilor a obligat defensiva Urşilor să greşească în mai multe rânduri, ceea ce a dus la un eseu de penalizare.

Până la pauză iniţiativa a aparţinut elevilor lui Marius Tincu, în condiţiile în care Stanislav Selskii a fost trimis şi el pe banca pedepselor, iar Florin Vlaicu a majorat diferenţa de scor dintr-o lovitura de pedeapsa acordată după un mol care a rulat foarte bine, astfel că după primele 40 de minute, Stejarii conduceau Rusia cu scorul de 16 – 5.

Începutul părţii secunde i-a găsit pe ruşi în jumătatea noastră de teren, după o tuşă a acestora la 5 metri de terenul nostru de ţintă, Stanislas Selskii a marcat eseu, rămas fără transformare, iar scorul devenea astfel 16 – 10. Mai apoi, un şut bun al lui Marius Simionescu a mutat jocul în terenul oaspeţilor, iar Stejarii au obţinut o lovitură de pedeapsă de pe linia de 22 concretizată de Ionel Melinte.

Rusia nu a dezarmat şi o grămadă în 22-ul nostru avea să aducă un eseu pentru Urşi, marcat de Nikita Vavilin, a cărui transformare a ratat-o Yuri Kushnarev, în minutul 64 tabela de marcaj indicând rezultatul de 19-15. Ionel Melinte s-a mai remarcat o dată din faţa butului ceva mai târziu, aducând punctele care aveau să fie decisive în stabilirea câştigătoarei.

Ultimele minute de joc au fost dramatice, cu un adevărat asediu al ruşilor, la care Stejarii au fost nevoiţi să se apere la limita propriului teren de ţintă. Efortul înaintării vizitatorilor s-a concretizat într-un eseu, dar Ramil Gaisin a ratat transformarea şi şansa elevilor lui Lynn Jones de a pleca neînvinşi de la Botoşani, scorul final fiind 22 – 20.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Copiii de la CSM Suceava au făcut două meciuri demonstrative în pauza partidei România – Rusia de la Botoşani.
 Vizualizări articol: 892 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Copiii de la CSM Suceava au făcut două meciuri demonstrative în pauza partidei România – Rusia de la Botoşani0.05