joi, 15 nov 2018 - Anul XXIII, nr. 258 (6968)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9762 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6699 lei

Echipa de handbal seniori a Universității Suceava a spart gheața aseară, în etapa a 10-a din Liga Națională, și a reușit să câștige primul meci din acest sezon. Elevii lui Adi Chiruț și Iulian Andrei s-a impus în fața propriilor spectatori cu scorul de 25 – 24, într-o partidă cu CSM Făgăraș, o echipă cu care studenții sunt în lupta directă pentru menținerea în primul eșalon. Miza foarte mare a celor trei puncte puse în joc și-a pus amprenta din prima secundă a partidei, una ce avea să fie o risipă de energie mare pentru ambele echipe, dar și o luptă fizică încâncenată la semicercuri. Începutul de joc a fost unul sărac în goluri, cu apărări agresive și mingi aruncate în bară, portar sau pe lîngă, dar și greșeli personale. Studenții au reușit să închidă semicercul, iar Erhan poarta și după 19 minute s-au distanțat la 4 goluri, scor 8 – 4. Până la pauză jocul a fost mai echilibrat și Universitagtea conducea după 30 de minute cu 12 – 9. Repriza secundă a început cu un 7 metri apărat de Duman și o echipă a Sucevei mult mai pragmatică, ce a reușit să marcheze relativ ușor, pe faza a doua și contratac, iar după șase minute s-a stabilit cea mai mare diferență de scor, 16 – 9 și mai apoi 18 – 11. Oaspeții au profitat de un avantaj numeric și au recuperat din diferență. Din minutul 48, Universitatea a intrat într-o perioadă mai proastă, în care n-a mai reușit să ducă atacul pozițional până la capăt, de multe ori intrând în amenințare de pasiv, unde jucătorii au fost nevoiți să arunce din poziții ce nu-i avantajau, iar Făgărașul a marcat de 5 ori la rând și s-a apropiat la doar un gol, când mai erau șase minute de joc. Finalul i-a ținut pe spectatori într-o tensiune enormă, dar din fericire sucevenii au reușit să-l gestioneze bine și să-și asigure cele trei puncte puse în joc.

„A venit și prima victorie, dar nu fără emoții. Echipa noastră a făcut o apărare foarte bună și-n prima repriză și la începutul părții secunde, dar a apărut o perioadă de relaxare cînd aveam șapte goluri avans și acest lucru nu-mi place. Per total a fost bine, exceptând finalul de infarct, unul foarte greu în care am încercat să găsim soluții, dar nu prea aveam deoarece sunt și jucători accidentați, iar unii n-au confirmat când au intrat în teren. Aceste trei puncte sper să le ridice moralul jucătorilor noștri și să luptăm la fel în continuare, pentru cât mai multe puncte până la finalul turului”, a explicat antrenorul Adrian Chiruț.

În acest meci, pentru CSU Suceava au marcat: Târzioru (8), Lakovici (6), Ciubotariu (3), Adomnicăi (2), Costea (2), Sandu (2), Ionescu (1) și Baican (1).

Etapa a 10-a

AHC Dobrogea Sud – CSM Bacău                             42 – 21  (21 – 10)
Politehnica Timișoara – CS Universitatea Cluj         41 – 28 (21 – 16)
Minaur Baia Mare – CSM Focșani 2007                    25 – 24 (14 – 10)
CSU din Suceava – CSM Făgăraș                     25 – 24 (12 – 9)
Steaua București – Dinamo București (miercuri, ora 21.00, TVR 1)
CS HC Buzău 2012 – Potaissa Turda (joi, ora 18.00)
Dunărea Călărași – CSM București (joi, ora 19.15, TVR HD)

1. AHC Dobrogea Sud10     8       0       2       295   234   24
2. CSM București                  8       7       1       0       225   176   22