Echipa de handbal a Universității Suceava continuă seria meciurilor dificile din acest tur de campionat, cu o partidă pe teren propriu în compania celor de la AHC Dobrogea Sud Constanța, sâmbătă, de la ora 18.00, în sala „Dumitru Bernicu” de la Liceul cu Program Sportiv din Suceava. Handbaliștii echipei universitare sunt încrezători înaintea acestei confruntări, mai ales că-n acest sezon au făcut meciuri foarte bune pe teren propriu și au fost foarte aproape de victorie, atât cu CSM București, Dunărea Călărași, cât și cu campioana Dinamo.
„Întâlnim pentru a patra oară pe teren propriu o echipă cu pretenții la partea de sus a clasamentului, o formație puternică, așa cum este cea a Constanței. În celelalte trei meciuri disputate în fața suporterilor noștri eu cred că ne-am ridicat la valoarea adversarului întâlnit și sper să fie la fel și sâmbătă. Îmi doresc să avem și ceva mai mult noroc, mai ales pe final de joc, astfel încât cele trei puncte să rămână la Suceava”, a explicat unul din stâlpii apărării sucevene, pivotul Bogdan Șoldănescu.
Antrenorul Adrian Chiruț a preferat să-și odihnească jucătorii pentru meciul cu Constanța și să trimită echipa a doua în meciul din Cupa României
Echipa Universității Suceava se confruntă cu mai multe probleme medicale ale jucătorilor, acesta fiind și motivul pentru care antrenorii echipei au decis să sară peste meciul din Cupa României, pentru a câștiga câteva zile în care handbaliștii cu probleme să se refacă. Astfel, Petrea și Sandu s-au antrenat, dar nu și-au revenit 100%, iar acest lucru se vede la antrenamente, așa cum a spus antrenorul Adrian Chiruț. În plus, Olariu nu va juca și va pleca săptămâna viitoare la București pentru investigații, fiind posibil să aibă și o intervenție la picior, în timp ce Târzioru și-a mai revenit, după ce ultimele două meciuri a jucat mai mult într-un picior, după o inflamație la genunchi.
„Continuăm acest program de foc cu un meci împotriva Constanței. Ei sunt veniți de miercuri la Botoșani, unde au jucat în Cupa României, și-au rămas în zonă pentru meciul cu noi. Din această cauză am ales să trimitem echipa a doua în meciul de cupă, pentru a fi odihniți în ziua meciului. Cu accidentările pe care le avem am făcut tot posibilul să recuperăm acești jucători cât putem. Mai avem două zile și ne dorim să-i aducem pe jucătorii cu probleme la valoarea lor. Va fi un meci greu, așa cum au fost și celelalte de până acum, unul în care trebuie să dăm totul. Știm c-am ieșit șifonați după fiecare partidă cu astfel de echipe, dar acesta e sportul și trebuie să ne autodepășim sâmbătă, mai ales că avem două săptămâni de pauză pentru a ne reveni. Și eu, dar și băieții ne dorim o primă victorie și acel noroc pe final de joc ce ne-a lipsit până acum”, a explicat ieri antrenorul studenților Adrian Chiruț.
După meciul de sâmbătă, Liga Națională va lua o pauză de două săptămâni din cauza meciurilor naționalei, până pe 3 noiembrie, când universitarii vor avea o nouă deplasare extrem de dificilă și obositoare, la Timișoara.
Etapa a 7-a
Universitatea Cluj – Dunărea Călărași (sâmbătă, ora 11.00, TVR 2)
CSM Bacău – CS HC Buzău 2012 (sâmbătă, ora 17.00)
CSM București – Potaissa Turda (sâmbătă, 17.30, TVR 1)
CSU din Suceava – AHC Dobrogea Sud (sâmbătă, ora 18.00)
CSM Făgăraș – Minaur Baia Mare (sâmbătă, ora 18.00)
CSM Focșani 2007 – Dinamo București (sâmbătă, ora 18.30)
Politehnica Timișoara – Steaua București (duminică, ora 11.00)
Clasamentul Ligii Naționale
1. CSM București 6 5 1 0 157 129 16
2. AHC Potaissa Turda 6 4 1 1 184 151 13
3. CS Dinamo București 6 4 1 1 188 158 13
4. CSM Focșani 2007 6 4 1 1 169 145 13
5. AHC Dobrogea Sud 6 4 0 2 152 148 12
6. AHC Dunărea Călărași 6 3 2 1 156 144 11
7. Politehnica Timișoara 6 3 2 1 152 149 11
8. CSA Steaua București 6 3 1 2 159 153 10
9. CS Minaur Baia Mare 6 3 0 3 176 160 9
10. CS HC Buzău 2012 6 2 0 4 140 155 6
11. CSM Făgăraș 6 1 0 5 134 162 3
12. CSM Bacău 6 1 0 5 149 180 3
13. CSU din Suceava 6 0 2 4 138 158 2
14. CS Universitatea Cluj 6 0 0 6 138 197 0
Handbal
Universitatea are un nou examen dificil, pe teren propriu, cu Dobrogea Sud Constanța
