vineri, 19 oct 2018 - Anul XXIII, nr. 235 (6945)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Clubul Sportiv Universitar din Suceava a părăsit Cupa României, în 16-imi, după ce miercuri seară a pierdut la trei goluri, scor 34 – 37 pe terenul echipei din eșalonul secund, CS Unirea Sânicolau Mare. Universitarii au preferat să trimită echipa a doua în această deplasare și asta deoarece campionatul e pe primul plan, iar sâmbătă au meci important acasă, cu Dobrogea Sud Constanța. Pe lângă oboseala ce s-ar fi acumulat în această deplasare lungă, antrenorul Adrian Chiruț și-a dorit să menajeze și jucătorii cu probleme medicale, pentru a avea timp să se refacă până sâmbătă.

„Mă bucur într-un fel c-am trimis echipa a doua, deoarece jucătorii foarte tineri au jucat cu presiune și-au simțit ce înseamnă să joci pentru un obiectiv. N-au reușit să treacă mai departe, dar nu este o tragedie. Au jucat bine și cei trei jucători de la prima echipă și cred că le prinde bine pe viitor astfel de meciuri”, a explicat antrenorul Adrian Chiruț.

Cu un lot în care s-au regăsit jucători foarte tineri, până-n 21 de ani, dar și juniori, Universitatea a întâlnit o formație ce are în componență mai mulți jucători cu experiență, ce au evoluat și-n Liga Națională.

Antrenorul Ioan Tcaciuc a fost nemulțumit de cum a mers apărarea, aici făcându-se și diferența finală

Sucevenii au început modest acest meci și după 12 minute de joc, gazdele aveau un avantaj de șase goluri, scor 9 – 3. Pe finalul reprizei, adversarii Universității au reușit să se ducă la 10 goluri avans, iar la pauză aveau 18 – 11. În partea a doua, jocul Sucevei a mers mai bine, dar diferența de la pauză a fost prea mare pentru a fi remontată.

„Din păcate apărarea a mers foarte slab în acest meci. Am intrat relaxați în teren și asta s-a văzut la final. A doua repriză am câștigat-o la patru goluri și asta demonstrează că se putea mai mult. Sunt mai multe lucruri de rezolvat în jocul nostru și sper ca până sâmbătă la meciul cu Brașovul să reușit să punem la punct din ele”, a explicat antrenorul Ioan Tcaciuc, cel care alături de Vasile Boca au condus echipa în această deplasare.

CSU Suceava a făcut deplasarea cu un lot format din: Eduard Duman și Florin Măhăescu – portari, Andi Tofănel, Antonio Pintilei (1 gol), Iustin Ivan, Claudiu Lazurcă (10), Maxim Oancea (5), Dimitrie Bejinariu, Ștefan Jităreanu, Cosmin Lupu (4), Alexandru Ionescu (7), Bogdan Cozorici (4), Robert Alupoaie (1), Daniel Burac, Iulian Roșu (2).

Mâine, de la ora 13.00, echipa a doua a Universității Suceava va încheia primul tur din Divizia A, cu un meci pe teren propriu în compania celor de la CSU CNOT Brașov, echipa Centrului Național Olimpic de Excelență.

Rezultatele partidelor din 16-imile Cupei României la handbal masculin

CSM Botoșani - HC Dobrogea Sud Constanța                    21 – 36 (12 – 14)
CS Unirea Sânicolau Mare - CSU Suceava                          37 – 34 (20 – 13)
CSM Oradea - CSM Bacău                                                  22 – 35 (10 – 18)
CSU Târgoviște - AHC Dunărea Călărași                              9 – 63
CS Medgidia - Dinamo București                                        28 – 47 (13 – 24)
CSM Școlar Reșița - Potaissa Turda                                     22 – 27 (7 – 14)
CNOT Brașov - HC Buzău                                                   22 – 33 (12 – 16)
CSM Alexandria - CSM Vaslui                                             27 – 37 (11 – 21)
CSA Steaua București - CSM Făgăraș                                 28 – 21 (13 – 10)
CSU Constantin Brâncuși Târgu Jiu - ”U” Cluj Napoca      30 – 46 (13 – 24)
CSM Sighișoara - CSU Galați                                              36 – 27 (13 – 24)
HC Sibiu - SCM Politehnica Timișoara                                22 – 36 (14 – 17)
CSU Politehnica Timișoara - CSM Focșani                          19 – 32 (11 – 16)
CSU Craiova – HC Szejke Odorhei                                     36 – 31
CSU Pitești - Minaur Baia Mare                                           16-42
CSM București trece direct în turul II
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a părăsit Cupa României, dar și-a menajat jucătorii pentru meciul cu Constanța.
 Vizualizări articol: 881 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a părăsit Cupa României, dar și-a menajat jucătorii pentru meciul cu Constanța0.05