marţi, 16 oct 2018 - Anul XXIII, nr. 232 (6942)

Lupte greco-romane

Echipa LPS Suceava a câștigat titlul de vicecampioană a României la juniori II

La două săptămâni după ce echipa de seniori de la CSM Suceava a câștigat titlul de vicecampioană naţională la lupte greco-romane, în weekend a venit rândul juniorilor II de la Liceul cu Program Sportiv să se remarce pe saltea, în campionatul Naţional pe echipe. La turneul final de la Târgoviște, echipa LPS Suceava pregătită de antrenorii Valerică Gherasim și Andrei Bolohan a câștigat argintul naţional, o performanţă deosebită în condiţiile în care sucevenii au avut cea mai mică medie de vârstă, cu cinci sportivi ce sunt încă la juniori III și restul ce se află în primul an de juniori II. După primul turneu, sucevenii au ocupat locul III pe echipe și au rămas în cărţi pentru podium, iar la cel final au învins echipa de pe locul II de la prima etapă, CSM Satu Mare, și astfel au urcat pe locul II în clasamentul final pentru medalii. Mai mult, LPS Suceava a fost la doar patru puncte de aurul naţional câștigat de LPS Botoșani, un club cu cinci antrenori, faţă de doi, câţi sunt la Suceava. În caz de egalitate de puncte, elevii lui Valerică Gherasim și Andrei Bolohan deveneau campioni, graţie mai multor locuri I decât luptătorii din judeţul vecin.

Echipa LPS Suceava a câștigat această medalie naţională de argint cu un lot format din sportivii: Teodor Vodă – 45 de kilograme, Denis Mihai – 51 kg, Bogdan Pop și Gabriel Gâză la 55 de kilograme, Adrian Grecu – 60 kg, Alin Dosoftei – 65 kilograme, Vasile Cojoc – 71 kilograme, Casian Pulpă – 78 kilograme, Ștefan Marcu – 82 de kilograme, Cosmin Mihalache și Cosmin Creţu – 92 de kilograme, iar Nicolae Pantiuc, la 110 kilograme.

Patru dintre luptătorii medaliaţi de la LPS Suceava sunt la lotul naţional de juniori II

După părerea antrenorului Valerică Gherasim, luptătorul Cosmin Mihalache a avut cea mai bună evoluţie și a reușit să-l învingă pe campionul naţional la individualele de juniori II, și nu oricum, ci prin superioritate, asta după ce suceveanul pierduse ultimele două meciuri cu el din acest an. Cosmin Mihalache este, alături Bogdan Pop, Ștefan Marcu și Teodor Vodă, în lotul naţional de juniori II al României.

„A fost o competiţie foarte strânsă și puţin ne-a lipsit să luăm aurul, mai exact doar un meci câștigat ne mai trebuia. Această medalie este o performanţă pentru noi, prin prisma vârstei sportivilor, fiind cea mai tânără echipă din concurs, chiar foarte tânără, fapt pentru care am fost felicitaţi și de antrenorul coordonator al loturilor naţionale, Marian Berbece. Felicităm sportivii pentru modul în care s-au luptat pe saltea, dar și părinţilor lor, ce i-au înţeles și i-au susţinut să ajungă până aici, această performanţă dându-ne speranţe mari pe viitor cu această generaţie. Le mulţumim celor ce ne ajută și ne susţin, Primăriei și Consiliului Local Suceava, colegilor profesori de la LPS Suceava, lui Sevi Caba (Restaurant Melody), și firmelor Trutzi și Harivex”, a declarat Valerică Gherasim, antrenor ce a pregătit echipa LPS alături de colegul său, Andrei Bolohan.

În 2014, LPS Suceava a câștigat aurul naţional pe teren propriu, iar în anii ce-au urmat s-a clasat de fiecare dată pe locul II. Luptătorii suceveni vor lupta din nou pentru medalii peste două săptămâni, la Campionatul Naţional de juniori III individual, dar și peste trei săptămâni la etapa finală a naţionalelor pe echipe la juniori I.

În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Echipa LPS Suceava a câștigat titlul de vicecampioană a României la juniori II.
 Vizualizări articol: 1342 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Echipa LPS Suceava a câștigat titlul de vicecampioană a României la juniori II0.05