Dan Chiuchișan și Alin Leuciuc sunt câștigătorii zilei de ieri în Cupa Monitorul. Pentru sâmbătă și duminică sunt programate alte cinci partide.
În acest an interesul pentru Cupa Monitorul a fost foarte mare, în concurs înscriindu-se 190 de participanți. Aceștia au fost împărțiți în mai multe categorii, în funcție de nivelul de joc al fiecăruia și de vârstă. În prima fază a competiției se joacă în cadrul grupelor, fiecare cu fiecare, urmând ca, ulterior, turneul să continue în sistem eliminatoriu. În faza a doua a întrecerii vor promova toți jucătorii, împerecherea pe tablou urmând să se facă în funcție de locul ocupat în grupe.
Partidele au loc, pe zgură, în locațiile deja tradiționale, Complexul Sportiv „Unirea” și Baza Sportivă IRE.
Mai trebuie precizat că, după încheierea turneelor rezervate seniorilor, tot în cadrul Cupei Monitorul vor fi organizate, ca și anul trecut, un concurs feminin și un altul destinat copiilor, întrecere care a fost inclusă deja în calendarul Federației Române de Tenis.
Rezultate înregistrate ieri în Cupa Monitorul:
Dan Chiuchișan – Adrian Wendling | Principală– 40, Turul I | Baza Unirea | 6-4, 6-2 |
Alin Leuciuc – Dorin Goian | Principală – 40, Turul I | Baza Unirea | 6-3, 6-3 |
Programul de sâmbătă și duminică:
Sâmbătă, 11 august, ora 09.00 | Liviu Axinti – Cornel Parasca | Principală, + 40, Turul III | Baza Unirea |
Sâmbătă, 11 august, ora 17.00 | Constantin Bălan – Narcis Polocoșer | Principală, + 40, Turul III | Baza Unirea |
Duminică, 12 august, ora 17.00 | Vlad Airinei – Ciprian Costan | Principală – 40, Turul I | Baza Unirea |
Duminică, 12 august, ora 17.00 | Sorin Croitor – Paul Marincuța | Principală, + 40, Turul II | Baza Unirea |
Duminică, 12 august, ora 17.00 | Petrică Parfenov – Tiberiu Avram | Principală, + 40, Turul II | Baza Unirea |