Liga a III-a

Alecsandru și Vișinar au revenit la Rădăuți după ce au efectuat pregătirea de vară cu FC Voluntari



Andrei Alecsandru
Andrei Alecsandru

Gruparea Bucovina Rădăuți continuă pregătirile în vederea viitorului sezon al Ligii a III-a. Astfel, astăzi, cu începere de la ora 17.00, formația pregătită de Daniel Bălan și Dorin Goian va susține al treilea meci amical din intersezon, urmând să se confrunte, la Roznov, cu nou promovata în Liga a III-a Ceahlăul Piatra Neamț. Programul meciurilor de pregătire al rădăuțenilor va continua sâmbătă, la Ițcani, când vor întâlni într-un joc test gruparea suceveană de Liga a IV-a Juniorul Suceava, de la ora 10.00.
Referitor la lotul de jucători, trebuie precizat că fotbaliștii Andrei Alecsandru și Stejărel Vișinar, care au susținut timp de trei săptămâni probe de joc la formația de primul eșalon FC Voluntari, au revenit la antrenamentele Bucovinei.
„Cei de la Voluntari s-au declarat mulțumiți de ceea ce au arătat Alecsandru și Vișinar în cantonamentul din Slovenia. După cum știți, însă, la nivelul conducerii grupării ilfovene situația este în această perioadă puțin cam agitată, așa că am hotărât, pentru binele lor, ca cei doi să mai rămână la Rădăuți 6 luni și să reluăm la iarnă discuțiile despre o eventuală plecare a lor”, a declarat Daniel Bălan, antrenorul-jucător al Bucovinei.
Ediția 2018-2019 a Ligii a III-a este programată să debuteze pe 25 august. Bucovina Rădăuți va evolua în Seria I, alături de formațiile Foresta Suceava, Știința Miroslava, FK Miercurea Ciuc, Oțelul Galați, CSM Roman, Sporting Liești, KSE Târgu Secuiesc, CSM Focșani, FC Odorheiu Secuiesc, Sănătatea Darabani, Șomuz Fălticeni, Ceahlăul Piatra Neamț, FCM Gauss Bacău și nou-invitatele FC Botoșani II și Politehnica II Iași.
Turul campionatului se va încheia pe 1-2 decembrie 2018, urmând ca sezonul de primăvară să debuteze pe 2-3 martie 2019. Ultima rundă, cea cu numărul 30, este programată pe 25-26 mai 2019.


Stejărel Vișinar
Stejărel Vișinar
Andrei Alecsandru
Andrei Alecsandru


Recomandări