Fotbal – Copii

Juniorul Suceava, din nou pe podium la turneul de la Bacău



Micii fotbaliști de la Juniorul Suceava au terminat pe locul doi turneul de la Bacău
Micii fotbaliști de la Juniorul Suceava au terminat pe locul doi turneul de la Bacău

La doar o săptămână după ce colegii lor cu un an mai mari au câștigat Cupa Play, de la Bacău, grupa de copii născuți în 2011 de la Juniorul Suceava a reușit să se claseze pe locul secund în cadrul aceleiași competiții. Micii fotbaliști pregătiți de Bogdan Pantea au avut o evoluție apreciată, câștigând toate partidele din faza grupelor: 8-0 cu Viva Activ Buhuși, 5-1 cu Juniorul Bacău și 1-0 cu Aripile Bacău. Sucevenii au trebuit să se recunoască însă învinși în finală, cedând cu 3-2 în fața gazdelor de la Play Bacău, după un meci foarte echilibrat.
În plan individual s-a remarcat în mod deosebit atacantul Matei Darea, care a izbutit să cucerească titlul de golgeter al competiției grație celor 10 reușite. La final, organizatorii au acordat o distincție și pentru cea mai frumoasă galerie, premiu care a revenit susținătorilor grupării Juniorul Suceava.
Iată și lotul de jucători pe care antrenorul Bogdan Pantea s-a bazat în turneul de la Bacău: Ianis Strilciuc, Matei Darea, David Negru, Alex Prisacariu, Olivian Pășcănuț, Petru Constantin, Dionisie Toader, Ianis Pascaru, Ioan Pantea și Robert Popovici.



Recomandări

LPS Suceava a câștigat play-off-ul Seriei I și va întâlni Gloria Bistrița în optimile Campionatului Național de fotbal Under 17