Fotbal – Juniori

Sebi Nechita a fost titular ieri pentru România Under 15 în înfrângerea la limită, cu Turcia



Sebi Nechita, titular pentru România Under 15
Sebi Nechita, titular pentru România Under 15

Mijlocașul Sebastian Nechita de la Juniorul Suceava a participat timp de o săptămână la un stagiu de pregătire în Turcia, împreună cu echipa națională de juniori Under 15 a României. În cadrul acestei acțiuni, tricolorii au susținut și două meciuri test în compania reprezentativei similare a țării gazdă. După eșecul usturător cu scorul de 3-0 înregistrat la începutul săptămânii, România a cedat la limită, cu 1-0, și jocul revanșă disputat ieri, pe terenul de la baza sportivă Emirah Sport Complex din Antalya. Dacă Nechita a început prima partidă pe banca de rezerve, fiind aruncat în luptă de antrenorul Adrian Văsâi în debutul reprizei secunde, jucătorul sucevean a evoluat titular în confruntarea de ieri, fiind înlocuit pe finalul întâlnirii cu Robert Mălăele, de la Viitorul Constanța.
Aceasta a fost cea de-a doua acțiune a naționalei Under 15, formată în toamna anului trecut. Tricolorii mici au disputat la finalul lui 2017 o dublă amicală cu selecționata Moldovei, ambele partide fiind câștigate de România, cu 3-1 și 4-0. Mijlocașul Sebastian Nechita, care se anunță una dintre marile speranțe ale fotbalului sucevean, a reușit să-și treacă numele pe lista marcatorilor la Chișinău, punctând cu un șut sec, din interiorul careului, în urma unei frumoase acțiuni personale.



Recomandări

58 de școli din România și Republica Moldova cu peste 2.100 de elevi și profesori au participat la ediția a XXIII-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar”, de la Putna

58 de școli din România și Republica Moldova, cu peste 2.100 de elevi și profesori, au participat la ediția a XXIII-a a Festivalului Interjudețean „Zilele Sportului Școlar”, de la Putna