vineri, 16 feb 2018 - Anul XXIII, nr. 37 (6747)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   2 imagini |   ø fişiere video

Aseară, în etapa cu numărul 19 din Liga Națională, echipa de handbal a Universității Suceava a fost foare aproape de o remiză și chiar o victorie, în meciul disputat pe teren propriu în compania campioanei României, Dinamo București. La capătul unui meci de luptă și spectacol sportiv, oaspeții, în tabăra cărora a evoluat și suceveanul Răzvan Gavriloaia, au câștigat la un singur gol, 28 – 27, grație unui 7 metri primit în ultima secundă a meciului. Deși cele trei puncte nu ajutau cele două echipe la finalul returului, sucevenii au jucat în primul rând pentru spectatorii ce a umplut sala LPS, pentru palmares, dar și pentru moral. Partida a început într-un ritm alert, cu apărări agresive, dar și multe greșeli. Pe fondul unui joc de care pe care, sucevenii nu prea au găsit soluții pe atacul pozițional, dar au compensat cu o apărare bună și i-au surprins de multe pe dinamoviști, pe faza a doua și contraatac, Florin Ciubotariu fiind una din principalele arme în aceste faze. Universitarii au avut și destul de multe greșeli în atac, dar au avut și un portar în formă bună, Iulian Andrei, care a avut intervenții bune în tot meciul. Până la pauză, nici una din echipe n-a reușit să se distanțeze la mai mult de un gol, iar după 30 de minute, Universitatea conducea cu 14 – 13. Studenții au început foarte bine partea a doua și s-au dus pentru prima dată la 4 goluri, diferență ce se înregistra și-n minutul 41. La mijlocul reprizei, Universitatea a rămas fără doi jucători în aceeași fază, dar a trecut cu bine peste inferioritate, în care raportul golurilor a fost de 1 la 1. Ultimele zece minute aveau să fie o luptă de care pe care, cu o echipă oaspete ce a profitat de mai multe greșeli ale sucevenilor, a egalat și a condus pentru prima dată în minutul 54 și chiar să se ducă la două goluri cu un minut și ceva înainte de final. Universitatea reușit să egaleze și la ultimul atac din meci, Iulian Andrei a parat o minge spre care s-a aruncat Sipka și Moushavi, ultimul prinzând mingea după ce a dat drumul tricoului suceveanului și a încercat să arunce, iar arbitri au dictat 7 metri în ultima secundă pentru fault, ambii jucători primind cartonaș roșu. Sajad Esteki a marcat și a adus o victorie in extremis pentru oaspeți.

Etapa a 19-a

Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti                 20 – 27 (6 – 11)
CSM Bucureşti – Politehnica Iaşi                             45 – 27 (20 – 17)
CSU Suceava – Dinamo Bucureşti                           27 – 28 (14 – 13)
Minaur Baia Mare – CSM Făgăraş                            27 – 22 (14 – 13)
Dunărea Călăraşi – HC Odorhei                               10 – 0
AHC Dobrogea Sud – CSM Focşani 2007 (vineri, 16 februarie, ora 18.00, Digi şi Telekom Sport)
HC Vaslui – Potaissa Turda ( joi, 22 februarie)

1. CSA Steaua Bucureşti                 19     14     1       4       497   431    43
2. CSM Bucureşti                           19     13     1       5       542   486   40
3. SCM Politehnica Timişoara       19     12     2       5       506   452   38
4. AHC Potaissa Turda                                 17     12     0       5       489   431   36
5. Dinamo Bucureşti                       19     11     2       6       553   521   35
6. AHC Dobrogea Sud                                  18     10     4       4       472   439   34
7. HC Odorhei                                               19     10     2       7       427   412   32
8. AHC Dunărea Călăraşi               18     9       3       6       445   442   30
9. CS Minaur Baia Mare                 19     8       0       11      452   472   24
10. CSM Focşani 2007                                  18     6       2       10     425   446   20
11. CSU Suceava                   19     5       1       13     502   536   16
12. CSM Făgăraş                            19     4       1       14     450   513   13
13. HC Vaslui                                  18     4       1       13     452   523   13
14. CS Politehnica Iaşi          19     1       2       16     512   620   5
* - HC Odorhei s-a retras din campionat
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a pierdut în ultima secundă disputa cu campioana României, Dinamo București.
 Vizualizări articol: 1153 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a pierdut în ultima secundă disputa cu campioana României, Dinamo București0.05