luni, 12 feb 2018 - Anul XXIII, nr. 33 (6743)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,9754 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6739 lei

Universitatea s-a impus pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iași

Aseară, în etapa a 18-a din Liga Națională de handbal, CSU Suceava a reușit să se impună pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iași, cu scorul de 33 – 27. Așa cum se așteptau, sucevenii au avut o misiune destul de dificilă în fața unei echipe cu o bancă scurtă, ce a jucat fără presiunea rezultatului. Prima parte a fost echilibrată, nici una din echipe nereușind să se desprindă la mai mult de două goluri, scor la pauză, 16 – 16.  La mijlocul reprizei a doua, Suceava s-a distanțat pentru prima dată la patru goluri, scor 24 – 21 și mai apoi 26 – 22. Gazdele au reușit să se apropie la un singur gol, dar ultimele 10 minute au aparținut Universității Suceava, care a marcat de șapte ori și a primit doar două goluri, timp în care a ratat și un 7 metri.

„Așa cum ne așteptam și cum am zis și înaintea meciului, partida de la Iași a fost una dificilă, cu 50 de minute în care gazdele s-au ținut aproape. În ultimele zece minute, jucătorii noștri au înțeles că exista pericolul să pierdem meciul și au apăsat mai tare accelerația și au jucat așa cum trebuia s-o facă de la început, iar acest lucru s-a văzut pe tabelă”, a explicat antrenorul Adrian Chiruț.

În meciul de la Iași, cel mai bun marcator al sucevenilor a fost Florin Ciubotariu, cu 9 reușite, urmat de Adi Târzioru și Bogdan Șoldănescu, cu câte 4 goluri, Dusan Sipka, Gabi Burlacu, Alin Petrea, Bogdan Baican, cu câte 3 goluri. Mihai Sandu a înscris două goluri, iar Sebastian Polocoșer și Gabriel Cotinghiu au avut câte un gol.

Joi, de la ora 18.00, Universitatea va evolua din nou pe teren propriu, în compania celor de la Dinamo București.

Etapa a 18-a

Politehnica Timișoara – CSM București         26 – 29 (11 – 16)
HC Odorhei – Minaur Baia Mare                   0 – 10
Steaua București – CSM Făgăraș                   32 – 23 (18 – 7)
Dinamo București – AHC Dobrogea Sud      29 – 29 (18 – 10)
Politehnica Iași – CSU Suceava                     27 – 33 (16 – 16)
CSM Focșani 2007 – HC Vaslui (duminică, ora 18.30)
Potaissa Turda – Dunărea Călărași (marți, 13 februarie, ora 18.00, Digi și Telekom Sport)

1. SCM Politehnica Timișoara18        12        2          4          486      425      38
2. CSA Steaua București                    18        13        1          4          470      411      40
3. CSM București                               18        12        1          5          497      459      37
4. AHC Potaissa Turda                       17        12        0          5          489      431      36
5. AHC Dobrogea Sud                       18        10        4          4          472      439      34
6. Dinamo București                           18        10        2          6          525      494      32
7. HC Odorhei                                    18        10        2          6          427      402      32
8. AHC Dunărea Călărași                   17        8          3          6          435      442      27
9. CS Minaur Baia Mare                     18        7          0          11        425      450      21
10. CSM Focșani 2007                       17        5          2          10        404      430      17
11. CSU Suceava                                18        5          1          12        475      508      16
12. CSM Făgăraș                                18        4          1          13        428      486      13
13. HC Vaslui                                      17        4          1          12        436      502      13
14. CS Politehnica Iași                        18        1          2          15        485      575      5
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea s-a impus pe terenul ultimei clasate, Politehnica Iași.
 Vizualizări articol: 1438 |