joi, 1 feb 2018 - Anul XXIII, nr. 24 (6734)

Aseară, echipa de handbal seniori a Universității Suceava a reînceput meciurile oficiale pe acest an din Liga Națională pe terenul uneia din candidatele la titlu, CSM București. La capătul a două reprize total diferite, sucevenii au pierdut la trei goluri diferență, 21 – 24, după ce la pauză bucureștenii aveau o diferență de nu mai puțin de nouă goluri. Partida a început într-o notă de echilibru, dar treptat, pe fondul multor greșeli ale sucevenilor, mai ales la finalizare, gazdele s-au distanțat la patru goluri, 8 – 4, moment în care Adi Chiruț a cerut timp de odihnă. Din păcate, până la finalul reprizei, apărarea suceveană a fost depășită foarte ușor, poarta aproape n-a existat, graba de a marca foarte rapid a adus multe greșeli, iar bucureștenii au profitat și au marcat de șase ori, în ultima fază Petrea stabilind scorul după 30 de minue, 18 – 9. Partea a doua a început cu o perioadă de cinci minute fără gol, dar și cu o echipă a Sucevei total schimbată, mult mai agresivă în apărare, dar și mai exactă pe finalizare, în poartă intrând veteranul Iulian Andrei, care a închis mult mai bine poarta. Studenții au profitat de două eliminări din tabăra adversarilor și în minutul 43 s-au apropiat la doar patru goluri, după 7 marcate și doar două primite, scor 20 – 16, moment în care gazdele au cerut time-out. Sucevenii s-au apropiat și la trei goluri, dar gazdele au reușit să-și conserve avantajul, profitând și de o eliminare, iar Târzioru a avut ultima aruncare, dar a fost faultat și n-a mai vrut să tragă în zid, scor final 24 – 21, pentru CSM București.

„A fost un meci din care ar trebui să învățăm multe. Prima repriză n-am existat, jucătorii intrând în teren cu gândul la înfrângere și asta s-a văzut în joc. Apărarea noastră nu le-a pus probleme adversarilor, iar poarta nu ne-a ajutat, aici văzându-se lipsa de experiență. În partea a doua, echipa a făcut exact jocul pe care mi-l doresc, dar diferența de 9 goluri era greu de remontat și oricum nu meritam punct sau puncte”, a explicat antrenorul Adrian Chiruț.

Duminică, de la ora 18.00, echipa CSU Suceava va evolua pentru prima dată în fața propriilor suporteri în 2018, într-o partidă cu Poli Timișoara.

Etapa a 16-a

Potaissa Turda – CSM Făgăraș                     30 – 20 (14 – 8)
CSM București – CSU Suceava                    24 – 21 (18 – 9)
CSM Focșani – Minaur Baia Mare                28 – 21 (14 – 11)
Politehnica Timișoara – Dobrogea Sud                      (13 – 11)
Politehnica Iași – HC Vaslui                         ( joi, ora 17.00)
Dinamo București – Dunărea Călărași ( joi, ora 17.30, TVR HD)
Steaua București – HC Odorhei ( joi, ora 19.00, Digi și Telekom Sport)

1. SCM Politehnica Timișoara           16     11     2       3       433   370   35
2. CSA Steaua București                   15     11      1       3       406   364   34
3. AHC Potaissa Turda                                 16     11      0       5       460   411    33
4. HC Odorhei                                               15     10     2       3       427   372   32
5. CSM București                              16     10     1       5       444   411   31
6. AHC Dobrogea Sud                                  16     9       3       4       411   383   30
7. Dinamo București                          15     9       0       6       440   411    27
8. AHC Dunărea Călărași                  15     8       1       6       388   395   25
9. CS Minaur Baia Mare                    16     6       0      10       395   421   18
10. CSM Focșani 2007                                  16     5       1       10     383   409   16
11. CSU Suceava                                          16     4       1       11     416   454   13
12. HC Vaslui                                    15     4       0       11      378   442   12
13. CSM Făgăraș                               16     3       1       12     395   454   10
14. CS Politehnica Iași                      15     1       1       13     401   480   4
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea a pierdut la CSM București, după un meci cu două reprize total diferite.
 Vizualizări articol: 2417 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea a pierdut la CSM București, după un meci cu două reprize total diferite0.05