Volei, juniori II

Fălticenenii de la CSȘ Nicu Gane reîncep pregătirea cu un cantonament montan la Vatra Dornei



Echipa de volei cadeți CSȘ Nicu Gane din Fălticeni, pregătită de antrenorul Marius Stan
Echipa de volei cadeți CSȘ Nicu Gane din Fălticeni, pregătită de antrenorul Marius Stan

Lideră la zi în seria I din Campionatul Național de Volei pentru juniori II (cadeți), echipa Clubului Sportiv Școlar Nicu Gane din Fălticeni va relua pregătirea luni, 8 ianuarie. Elevii antrenorului Marius Stan vor pleca direct într-un stagiu de pregătire centralizată la munte, la Vatra Dornei, acolo unde vor sta o săptămână, până pe 14 ianuarie. Din cauza timpului scurt până la reluarea campionatului, echipa din Fălticeni a solicitat și a primit aprobarea de a amâna prima etapă din acest an, ce era programată pe 14 ianuarie, pe terenul echipei LPS VCM Piatra Neamț, partida fiind mutată patru zile mai târziu, joi, 18 ianuarie.
„Sunt convins că va fi un stagiu de pregătire centralizată foarte util, și asta deoarece n-am mai făcut un cantonament de doi ani. Vom avea câte două antrenamente pe zi, în care încercăm să ne încărcăm din punct de vedere fizic și să profităm de relieful din zonă pentru a ne mări rezistența la efort, forța, dar și viteza. După ce vom reveni la Fălticeni ne vom concentra pe pregătirea cu mingea, inclusiv cea tehnico-tactică. În meciurile disputate în acest sezon am fost mulțumit de rezultatele obținute, mai ales că n-am pierdut nici o partidă. Pe de altă parte îmi doresc să mai lucrăm la capitolul psihic, asta deoarece în câteva meciuri, cu Botoșani, dar și cu Suceava, jucătorii și-au subestimat adversarii și s-au relaxat exact când nu trebuia, dar până la urmă și-au revenit și-au câștigat”, a explicat antrenorul Marius Stan.
Tehnicianul echipei din Fălticeni a mai adăugat că-n continuarea returului își dorește cât mai multe victorii și mai apoi o evoluție foarte bună la turneul semifinal, unde echipa din Fălticeni este ca și calificată. În turul de campionat, echipa CSȘ „Nicu Gane” Fălticeni s-a bazat pe un lot format din sportivii: Fabian Todică, Gabriel Albu, Denis Irimescu, Alexandru Viziteu, Alexandru Onofrei, Răzvan Dănilă, Richard Vrabie, Silviu Ionaș, Mihnea Moșneagu, Paul Cojocaru, Sebastian Toader și Eduard Toader.
Cealaltă reprezentantă a județului Suceava, echipa Liceului cu Program Sportiv Suceava, pregătită de antrenorul Tudor Orășanu, se află și ea în lupta pentru un loc la turneul semifinal, iar în acest moment se află pe locul IV, la egalitate de puncte cu locul III, ultimul ce asigură calificarea în faza superioară.
Clasament
T C C1 P P1 C
1. CSS Nicu Gane Fălticeni 5 4 1 0 0 15
2. CSS Botoșani 4 3 0 1 0 13
3. LPS VCM Piatra Neamț 4 1 0 0 3 7
4. LPS Suceava 5 1 0 1 3 6
5. CSS Bacău 4 0 1 0 3 -3
Legenda
C Jocuri câștigate cu 3-0 și 3-1
C1 Jocuri câștigate cu 3-2
P Jocuri pierdute cu 2-3
P1 Jocuri pierdute cu 1-3 și 0-3



Recomandări

Zilele Culturii Fălticenene 2025 – Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale

Zilele Culturii Fălticenene 2025 - Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale
Zilele Culturii Fălticenene 2025 - Un festival al valorilor culturale, al recunoștinței și al excelenței locale