luni, 4 dec 2017 - Anul XXII, nr. 275 (6691)
Curs valutar euroEUR:Tendinta4,973 lei
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6085 lei

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a reuşit aseară să câştige 3 puncte foarte importante, pe teren propriu, în faţa unei echipe pe care are mari şanse s-o întâlnească şi-n play-out, HC Vaslui. În această ultimă etapă din turul Ligii Naţionale, elevii lui Adi Chiruţ şi Iulian Andrei s-au impus cu scorul de 32 – 29, la capătul unui meci pe care l-au controlat aproape tot timpul. Miza punctelor şi-a pus amprenta pe joc încă din startul meciului, ambele echipe încercând să-şi impună jocul. După opt minute echilibrate, sucevenii s-au apărat foarte bine, ajutaţi şi de intervenţiile excelente ale tânărului portar Eduard Duman, şi şi-au surprins adversarii, de multe ori pe faza a doua şi contraatac, iar după 18 minute conduceau la şase goluri, scor 9 – 3.

Vasluienii au avut o revenire şi s-au apropiat la 3 goluri, dar studenţii, încurajaţi de suporterii veniţi la sală, au reuşit să se desprindă din nou, iar la pauză aveau un avantaj de 7 goluri, scor 17 – 10. Universitatea a continuat spectacolul şi după pauză, iar în minutul 40 avea să stabilească şi cea mai mare diferenţă, la scorul de 24 – 12. La mijlocul reprizei, sucevenii s-au relaxat prematur şi, pe fondul unui joc haotic de ambele părţi, oaspeţii au recuperat din handicap, iar în minutul 50 era 26 – 21. Universitatea s-a dus din nou la 6 goluri când mai erau 5 minute, dar finalul a aparţinut vasluienilor, ce s-au apropiat la doar 3 goluri, dar mai era doar un minut şi ceva, iar Suceava a gestionat bine acest final.

„Este o victorie de 6 puncte, aşa cum am declarat şi înainte de meci. Astăzi am ştiut ce avem de făcut, şi asta s-a văzut în prima repriză şi 10 minute din partea a doua. Băieţii au dat tot ce-au avut mai bun în teren, dar din păcate s-au relaxat în repriza a doua şi Vasluiul a profitat şi s-a apropiat. Cred c-am fost peste ei în acest meci, exceptând greşelile din perioada de relaxare. Le mulţumesc sportivilor noştri pentru felul în care s-au dăruit şi pentru cele 3 puncte câştigate, care cu siguranţă ne vor ajuta mai departe”, a explicat antrenorul sucevenilor, Adrian Chiruţ.

Miercuri, Universitatea va juca în Cupa României, la Timişoara, iar duminică, va începe returul, acasă, cu Constanţa.

Etapa a 13-a

Politehnica Timişoara – Minaur Baia Mare               26 – 19 (11 – 7)
Politehnica Iaşi – CSM Făgăraş                                25 – 25 (14 – 14)
CSM Bucureşti – Dunărea Călăraşi                          36 – 29 (17 – 12)
Dinamo Bucureşti – HC Odorhei                             29 – 31 (17 – 18)
CSU Suceava – HC Vaslui                                        32 – 29 (17 – 10)
CSM Focşani – Potaissa Turda                                 28 – 36 (12 – 17)
AHC Dobrogea Sud – Steaua Bucureşti (luni, 4 decembrie, ora 18.00 - Digi şi Telekom)

1. AHC Potaissa Turda          13        10        0          3          380      335      30
2. CSA Steaua Bucureşti       12        9          1          2          329      289      28
3. HC Odorhei                       13        8          2          3          374      327      26
4. Politehnica Timişoara         13        8          2          3          342      295      26
5. Dinamo Bucureşti              13        8          0          5          383      357      24
6. CSM Bucureşti                  13        8          0          5          364      346      24
7. AHC Dobrogea Sud          12        7          2          3          310      294      23
8. AHC Dunărea Călăraşi      13        7          1          5          333      336      22
9. CS Minaur Baia Mare        13        5          0          8          323      340      15
10. CSU Suceava                   13        4          1          8          348      370      13
11. HC Vaslui                         13        4          0          9          329      374      12
12. CSM Focşani 2007          13        3          1          9          310      341      10
13. CSM Făgăraş                   13        3          1          9          327      369      10
14. CS Politehnica Iaşi           13        0          1          12        346      425      1
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Universitatea Suceava a încheiat turul cu o victorie importantă în faţa Vasluiului.
 Vizualizări articol: 1467 |
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Universitatea Suceava a încheiat turul cu o victorie importantă în faţa Vasluiului0.05