luni, 24 apr 2017 - Anul XXII, nr. 91 (6507)
Curs valutar dolar americanUSD:Tendinta4,6285 lei

Liga a II-a

Foresta s-a întors de la Mioveni cu un punct

Sâmbătă, în etapa cu numărul 30 din Liga a II-a de fotbal, echipa Foresta Suceava a remizat pe terenul echipei de pe locul trei, CS Mioveni, scor 2 – 2, după ce a condus de două ori. În debutul partidei, gazdele au avut două ocazii, dar portarul Niga a fost la post. În minutul 19, Bogdan Rusu este faultat în careu, iar Cătălin Vraciu deschide scorul de la punctul cu var, scor 0 – 1. La mijlocul reprizei, Mioveniul are alte două şanse, dar un balon este trimis cu capul puţin peste poartă, iar al doilea puţin pe lângă bara porţii lui Niga, la pauză Foresta conducând cu 1 – 0.

La trei minute după reluare, Masella îl faultează în careu pe Galan, iar Roberto Ayza execută foarte bine penalty-ul şi egalează situaţia pe tabelă. În minutul 50, Bogdan Rusu şutează la prima bară din interiorul careului, dar portarul gazdelor respinge balonul. Un minut mai târziu, Cătălin Vraciu îşi trece în cont dubla, după o preluare la 35 de metri şi un şut la colţul lung, la care portarul advers este păcălit de o minge ce atinge pământul în faţa sa, scor 2 – 1 pentru Foresta. Avantajul sucevenilor a ţinut doar patru minute, astfel că-n minutul 56 gazdele reuşesc egalarea, după un corner şi un balon lovit cu capul de Staicu. Până la final, Mioveniul a alergat după golul victoriei, dar Foresta a rezistat la mai multe ocazii periculoase ale gazdelor. În prelungiri, Dumitriu scapă singur cu portarul gazdelor, dar trage pe lângă colţul lung. Acelaşi Dumitriu primeşte un balon în careu de la Rusu, îl fentează pe portarul advers, iar acesta din urmă îl loveşte peste picior, dar arbitrul lasă meciul să continue, privându-i pe suceveni de oportunitatea de a pleca cu toate cele trei puncte puse în joc.

„A fost un meci frumos şi spectaculos, cu multe ocazii de ambele părţi, în care oricare din echipe putea să câştige. În partea a doua am avut trei situaţii singur cu portarul, dar şi ei au avut mai multe şanse de gol. Am avut un penalty neacordat la ultima fază, dar până la urmă cred că este un egal meritat. Pentru noi contează acest punct şi poate reuşim să ne îndeplinim obiectivul. Până la urmă este un rezultat bun în condiţiile în care avem antrenamente puţine şi o situaţie financiară incertă, care ar putea să ne împiedice să mai continuăm”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Foresta Suceava a început meciul de la Mioveni în formula: Niga - Mihălăchioaie, A. Mutu, Masella, A. Florescu, Dumitriu, Vraciu, Dănilă, Căinari, Drugă şi Bogdan Rusu (cpt.), în repriza secundă Airoaie înlocuindu-l pe Florescu, iar Coroamă pe Căinari.

Miercuri, de la ora 17.00, într-o etapă intermediară, sucevenii vor juca din nou pe Areni în compania echipei de pe locul IV, FC Braşov.

Academica Clinceni - Dunărea Călăraşi                    1 – 4
Luceafărul Oradea şi Chindia Târgovişte au stat în această rundă.

1. Juventus Bucureşti                         27        21        3          3          57-13   66
2. Sepsi OSK Sfântu Gheorghe         27        16        6          5          47-25   54
3. UTA Bătrâna Doamnă                   27        16        5          6          47-27   53
4. FC Braşov                                      27        15        7          5          45-27   52
5. CS Mioveni                                               27        15        6          6          40-20   51
6. Chindia Târgovişte                        26        15        2          9          45-26   47
7. Olimpia Satu Mare                         27        13        5          9          38-29   44
8. Dacia Unirea Brăila                       27        12        4          11        32-33   40
9. Dunărea Călăraşi                            27        10        8          9          36-34   38
10. Foresta Suceava                           27        11        4          12        44-47   37
11. CS Afumaţi                                  27        10        5          12        30-30   35
12. Luceafărul Oradea                       27        10        4          13        34-30   34
13. FC Academica Clinceni               27        9          3          15        36-56   30
14. CS Baloteşti                                 26        7          6          13        32-45   27
15. ASU Politehnica Timişoara          27        7          6          14        34-48   27
16. Metalul Reşiţa                              27        6          1          20        29-58   19
17. CSM Râmnicu Vâlcea                 27        4          6          17        16-49   18
18. Unirea Tărlungeni                        27        2          5          20        15-60   3
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Foresta s-a întors de la Mioveni cu un punct.
 Vizualizări articol: 1586 |