joi, 20 apr 2017 - Anul XXII, nr. 88 (6504)

Universitatea a pierdut fără drept de apel în deplasarea de la Steaua Bucureşti

Echipa de handbal a Universităţii Suceava a făcut primul pas greşit în turneul play-out, după înfrângerea la o diferenţă de 12 goluri în deplasarea de la Steaua Bucureşti, scor 27 – 39. Începutul de joc a fost ceva mai echilibrat, cu Steaua la conducere, dar după 10 minute, studenţii au egalat la 4 cu un gol al lui Florin Ciubotariu. Olariu şi mai apoi Mitrea şi-au adus echipa în avantaj, dar din păcate a urmat o perioadă nefastă pentru suceveni, iar gazdele s-au dus la 4 goluri. Cu patru minute înainte de pauză, Universitatea a redus din diferenţă, scor 13 – 11, dar steliştii au profitat de jocul modest al studenţilor şi au terminat repriza la scorul de 18 – 12. Partea a doua a aparţinut în totalitate bucureştenilor, care şi-au păstrat avantajul şi, mai mult, şi l-au mărit la 10 goluri în minutul 51 şi mai apoi la 12 goluri în minutul 56, scor final 39 – 27 pentru Steaua Bucureşti.

„Echipa noastră a făcut un joc foarte slab la Steaua şi nu ştiu ce s-a întâmplat. Una din posibilităţi o reprezintă pauza de sărbători, care n-a fost foarte lungă. O mare parte a jucătorilor noştri au fost deconectaţi de la joc şi de la lupta din play-out, iar atitudinea cu care ne-am obişnuit a lipsit. Am greşit la prinderea şi pasarea mingii, am o avut o reţinere la faza a doua, fără de care nu mai suntem acea echipă a Sucevei cu care ne-am obişnuit, poarta n-a mers astăzi, iar în acest condiţii nu avem cum să emitem pretenţii. Diferenţa mare de goluri îmi dă de gândit şi ne-am făcut play-out-ul mult mai greu, dar sper să fim profesionişti şi să câştigăm tot ce ne-am propus până la ultimul meci”, a declarat antrenorul sucevean Adrian Chiruţ.

În meciul de la Steaua, pentru Universitatea au marcat sportivii: Baican şi Burlacu, câte 5 goluri fiecare, Olariu (4), Sasa Puljizovic (3), Ciubotariu, Mitrea şi Costea, câte două goluri fiecare, precum şi Târzioru, Sipka, Cristian Tcaciuc şi Șoldănescu, câte un gol fiecare.

În următoarea etapă, Universitatea Suceava va juca miercuri, pe teren propriu, în compania celor de la CSM Făgăraş.