sâmbătă, 15 apr 2017 - Anul XXII, nr. 86 (6502)

Printeaza articolulPrintează articolul |  Trimite prin e-mailTrimite e-mail |   6 imagini |   ø fişiere video

Liga a II-a

Cu toate că activitatea de la club este practic paralizată din cauza lipsei finanțării, fotbaliștii Forestei au reușit să se mobilizeze exemplar, au uitat de toate neajunsurile, izbutind să câștige cu scorul de 2-1 meciul disputat ieri după-amiază, pe Areni, împotriva formației Metalul Reșița. După 20 de minute de tatonare, oaspeții puteau deschide scorul prin Pârvu, însă șutul acestuia din mijlocul suprafeței de pedeapsă a nimerit stâlpul din dreapta al porții apărate de Niga. Cea mai mare șansă de gol  a sucevenilor din primul mitan i-a aparținut lui Mutu, care a reluat cu capul, în bară, o minge centrată de Cerlincă.

Fotbaliștii pregătiți de Bogdan Tudoreanu și Marius Lup au ieșit mult mai montați de la cabine, trecând și peste nedreptatea care le-a fost făcută în minutul 48, atunci când centralul Florin Miron, din București, a închis ochii la un henț comis de căpitanul Reșiței, Munteanu, în propria suprafață de pedeapsă. După ce Semeghin a șutat milimetri pe lângă vinclu, sucevenilor le-a surâs șansa în minutul 68: Dumitriu a șutat sănătos la poartă, Kololo, goal-keeperul oaspeților, a respins în față, iar Căinari, pe fază, a înscris plasat pentru 1-0. Același Căinari a fost aproape de 2-0 în minutul 78, pentru ca, imediat, Lung să reia peste transversală o minge recepționată în urma unui corner. Echipa Reșiței a început să își arate colţii abia în ultima parte a întâlnirii. Buduroi și Vasile l-au întins serios pe Niga în minutele 86 și 87, însă portarul Forestei n-a mai avut ce face la șutul lui Val. Lupu, din minutul 88. Finalul a fost de-a dreptul dramatic, iar golul izbăvitor al Forestei a venit când nimeni nu se mai aștepta, în al cincilea minut de prelungiri: Vraciu i-a așezat o minge lui Mihălăchioaie, iar fundașul dreapta al Forestei a șutat cu sete de la 25 de metri, aducând bucuria în tabăra Forestei.

„Ne așteptam la un meci greu, în condițiile în care, din cauza problemelor de la club, nu ne-am antrenat normal în ultimele trei săptămâni. Îi felicit pe băieți pentru ardoarea cu care au luptat până la final, chiar dacă nu au mai fost plătiți de multă vreme și vor petrece sărbătorile pascale fără nici un ban în buzunar. Sper ca până la urmă să se rezolve toate aceste probleme, iar de săptămâna viitoare să reintrăm în normal”, a declarat antrenorul Bogdan Tudoreanu.

Foresta: Niga - Mihălăchioaie, A. Mutu, D. Lung (cpt.), Semeghin (Vraciu 66') - Căinari, Dumitriu, Vl. Stănescu (Dănilă 83'), Drugă - Cerlincă (C. Buziuc 75'), Bg. Rusu. Antrenori: Bogdan Tudoreanu și Marius Lup.

Metalul: Kololo - Dănănae (Oct. Vasile 72'), Cr. Munteanu (cpt.), Cr. Dima, Val. Lupu - Al. Radu - Borţoneanu (Rz. Petre 90'), Fl. Pîrvu (Buduroi 69'), Dr. Matei, Alin Pătraşcu – Dina. Antrenor: Mihai Stoica.

Unirea Tărlungeni - Juventus Bucureşti 0-3
Partida UTA Bătrâna Doamnă - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe se va juca astăzi, cu începere de la ora 11:30.

1          Juventus Bucureşti     26        21        3          2          56-11   66
2          Sepsi OSK Sfântu Gheorghe 25        15        6          4          44-22   51
3          CS Mioveni    26        15        5          6          38-18   50
4          FC Braşov      26        14        7          5          42-27   49
5          Chindia Târgovişte     26        15        2          9          45-26   47
6          UTA Bătrâna Doamnă           25        14        5          6          43-25   47
7          Olimpia Satu Mare     26        12        5          9          35-29   41
8          Dacia Unirea Brăila    26        12        4          10        32-30   40
9          Foresta Suceava         26        11        3          12        42-45   36
10        Dunărea Călăraşi        26        9          8          9          32-33   35
11        Luceafărul Oradea     27        10        4          13        34-30   34
12        CS Afumaţi    26        9          5          12        29-30   32
13        FC Academica Clinceni         26        9          3          14        35-52   30
14        CS Baloteşti   25        7          6          12        32-44   27
15        ASU Politehnica Timişoara    26        7          6          13        33-46   27
16        CSM Râmnicu Vâlcea           26        4          6          16        16-46   18
17        Metalul Reşiţa            26        5          1          20        26-58   16
18        Unirea Tărlungeni       26        2          5          19        15-57   9
În lipsa unui acord scris din partea Monitorului de Suceava, puteţi prelua maxim 500 de caractere din acest articol dacă precizaţi sursa şi dacă inseraţi vizibil link-ul articolului Sucevenii au uitat pentru 90 de minute de greutăți și au câștigat dramatic meciul cu Reșița.
 | Nota curentă: 4.5 din 2 voturi
Sucevenii au uitat pentru 90 de minute de greutăți și au câștigat dramatic meciul cu Reșița4.552